22 marca uczniowie i kadra nauczycielska z Liceum Słowackiego wspominali wydarzenie, które rysuje się jako jedno z ważniejszych w historii Polski.  

Insurekcja kościuszkowska wybuchła wkrótce po dokonaniu drugiego rozbioru Polski. Były to ostatnie próby ratowania Rzeczpospolitej przed całkowitym upadkiem. Działacze, tacy jak Ignacy Potocki, Tadeusz Kościuszko i Hugo Kołłątaj sprzymierzyli się zanim jeszcze formalnie doszło do drugiego rozbioru.

W piątek, 22 marca w 230. rocznicę wybuchu powstania, Liceum Słowackiego w Częstochowie uroczyście świętowało tę datę pod nazwą ,WOLNOŚĆ. CAŁOŚĆ. NIEPODLEGŁOŚĆ’’. Wydarzenie miało na celu przybliżyć postać Tadeusza Kościuszki jako wybitnego stratega i lidera, a także zaakcentowanie znaczenia insurekcji kościuszkowskiej w dziejach Polski. Nie zabrakło patriotycznych pieśni i recytacji. Uczniowie i uczennice Słowackiego zaprezentowali także tradycyjne, polskie stroje ludowe.

Była to również okazja do wyróżnienia przedstawicieli samorządu terytorialnego za zasługi dla województwa śląskiego. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Stanisław Gmitruk, wręczył złotą odznakę naczelniczce Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy – Grażynie Stramskiej-Świerczyńskiej i srebrną odznakę dyrektorce Zespołu Szkół Specjalnych nr 23  w Częstochowie, Jolancie Miękinej.

Zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak wręczył Stanisławowi Gmitrukowi Krzyż Zasługi Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej „Serve Patriae” Służyć Ojczyźnie. W uznaniu za zasługi dla patriotycznego wychowania młodzieży I LO Ryszard Stefaniak uhonorował także szkołę. Dyrektorka Małgorzata Kaim otrzymała „Strzelecki Krzyż Zasługi” oraz Plakietę Honorową przyznaną I Liceum Ogólnokształcącemu im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.

fot. Liceum Słowackiego

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę