Budowaniu europejskiej świadomości i przyszłości opartej na wspólnych wartościach służyła prawie dwuletnia współpraca miasta i częstochowskich szkół. Partnerami były placówki oświatowej w Wilnie i Rezekne.

Oficjalne podsumowanie prawie dwuletnich działań odbyło w sali sesyjnej Urzędu Miasta, w formie seminarium związanego z tematyką projektu. Spotkanie otworzył zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski. Następnie głos zabrał naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, który przedstawił i przypomniał cele tej inicjatywy oraz sposób jej realizacji. Za wprowadzenie do historycznej tematyki projektu odpowiadał Grzegorz Basiński, historyk z SP nr 1.

O swoich doświadczeniach opowiadali także uczniowie i uczennice szkół uczestniczących w projekcie. Wydarzenie prowadzone było w całości przez dwie uczennice z V LO im. A. Mickiewicza – Zofię Urbaniak i Annę Małek.

Przypomnijmy, że z początkiem 2022 roku na realizację tego projektu Gmina Miasto Częstochowa otrzymała grant Komisji Europejskiej, w wysokości 92,5 tys. euro, w ramach komponentu ,,Pamięć Europejska”. Konkurs był otwarty dla podmiotów z całej Unii Europejskiej.

Projekt ,,Przeszłość buduje przyszłość – Sąsiedzi równych praw’’ miał na celu podniesienie świadomości wśród młodych Europejek i Europejczyków z Polski, Łotwy i Litwy na temat wspólnej historii i dziedzictwa kulturowego, a także upamiętnienie ofiar zbrodni w reżimach totalitarnych. W ramach współpracy przeprowadzono liczne konferencje, seminaria, warsztaty, organizowano wystawy, a uczniowie i uczennice partnerskich szkół spotkali się na wizytach studyjnych w Częstochowie, Rezekne i w Wilnie.

Szkoły, które brały udział w projekcie to częstochowskie V Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza, Szkoła Podstawowa nr 21, Zespół Szkół Specjalnych nr 28 oraz Państwowe Polskie Gimnazjum w Rezekne i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę