Akademia Polonijna w odpowiedzi na wyzwania wynikające z sytuacji międzynarodowej uruchomiła nowy kierunek studiów związany z bezpieczeństwem narodowym.

Na tej częstochowskiej uczelni zainaugurowano działalność Instytutu Akademii Bezpieczeństwa Narodowego. Gości powitał rektor uczelni prof. Maciej Rudnicki. A byli wśród nich – oprócz prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka – minister i koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, poseł ziemi częstochowskiej Andrzej Szewiński, a także m.in. eksperci do spraw obronności, prawnicy, pracownicy naukowo-dydaktyczni Akademii Polonijnej.

Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że tematyka, jaką zajmie się nowa jednostka uczelniana, jest mu bliska nie tylko z powodu zajmowanej funkcji. Potrzebna jest akademicka refleksja na temat kwestii bezpieczeństwa naszego kraju w obliczu nowych zagrożeń, jakie pojawiły się choćby w kontekście wojny w Ukrainie. W obszarze bezpieczeństwa Polski istotne są też dobre relacje nauki i struktur państwa. W rozmowie z obecnymi na uroczystości lokalnymi mediami prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wyraził  z kolei satysfakcję, że Częstochowa rozwija się na polu akademickim także w kontekście tak aktualnego kierunku kształcenia jak bezpieczeństwo narodowe.

Akademia Polonijna (AP) figuruje w ewidencji uczelni niepublicznych od 1992 r. Kontynuuje misję jasnogórskiego Studium Generale, powstałego w 1671 roku, gdzie nauczano studentów z całej Europy aż do czasów rozbiorów. AP powstała z inspiracji ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Wykształciła jak dotąd kilkadziesiąt tysięcy absolwentów nauk społecznych i humanistycznych, w dziedzinie ekonomii i zarządzania, dyplomacji, lingwistyki i tłumaczeń, także na kierunku pielęgniarskim, studiach podyplomowych i kursach specjalistycznych.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę