Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk spotkał się w środę, 8 listopada w Urzędzie Miasta z dyrektorami placówek oświatowych, aby przypomnieć, że weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wprowadzając rygorystyczne regulacje wzmacniające ochronę dzieci przed przemocą.

- Rzetelne wprowadzenie w życie standardów przewidzianych w tych przepisach to wyraz największej troski o dobro dzieci. Przyjęte standardy umożliwiają szybkie i skuteczne reagowanie w przypadku podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone. Trzeba się z tym narzędziem zapoznać, stworzyć je i stosowaćmówił Krzysztof Matyjaszczyk podczas spotkania z dyrektorami. - Jesteście jedną z grup, która ma największe możliwości działania w takich sytuacjach i trzeba być do nich odpowiednio przygotowanym. Chciałbym, żeby wszyscy potraktowali to bardzo poważnie.

- Sytuacje trudne zdarzały się i będą zdarzać, a problemów z oddziaływaniem środowiska nie brakuje. Spotkanie jest po to, aby pomóc Państwu zapobiegać lub reagować, gdy się pojawią. Musimy wiedzieć, co jest najważniejsze w tej ustawie, żeby dookreślić i zaplanować standaryzację rozwiązańprzekonywał dyrektorów jego zastępca Ryszard Stefaniak.

W spotkaniu wzięły udział Agnieszka Zwolska, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy, specjalistki w zakresie przeciwdziałania przemocy z Urzędu Miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. równych szans Agata Wierny, która będzie prowadzić warsztaty w zakresie tworzenia Polityki ochrony dzieci. Specjalistki deklarowały pomoc w procesie wprowadzania  standardów w poszczególnych placówkach.

Na następne tego typu spotkanie zostaną zaproszeni przedstawiciele organizacji pozarządowych, które również są zobligowane ustawą do wprowadzenia standardów ochrony dzieci.

Częstochowa od lat prowadzi kampanie, których celem jest przeciwdziałanie przemocy, starając się działać zarówno prewencyjnie, pomocowo, jak i edukacyjnie. W mieście realizowany jest "Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie", działa Partnerstwo Aktywności Lokalnej „Częstochowa – mówimy NIE uzależnieniom i przemocy”, realizowane są projekty takie jak np. „Strefa empatii" czy "Częstochowa wolna od przemocy", prowadzone są też akcje: „16 Dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”, „Częstochowskie Dni Profilaktyki”, „Częstochowskie Dni Trzeźwości” czy „Przemocometr”.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę