Ponad 300 uczennic i uczniów częstochowskich szkół podstawowych wspólnie z opiekunami i przedstawicielami samorządu miasta wyjechało na Litwę, aby zobaczyć miejsca pamięci związane z postacią Józefa Piłsudskiego.

Wyjazd – będący niezwykle atrakcyjną lekcją historii, patriotyzmu i przywiązania do polskości – odbył się między 27 i 29 września. Obok ponad 300 młodych ludzi na Litwę wybrali się nauczyciele i dyrekcje częstochowskich szkół podstawowych, a także związani ze szkolnictwem przedstawiciele lokalnego samorządu, zarazem wielcy przyjaciele polskich społeczności na dawnych Kresach – zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak oraz naczelnik wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski. W wyjeździe wziął też udział m.in. prezes Towarzystwa Patriotycznego ,,Kresy” ks. Ryszard Umański czy dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Rafał Dziwis.   

Na trasie znalazły się m.in. miejscowości Powiewiórka, Zułowo, Bezdany oraz, rzecz jasna, Wilno. Jednak pierwszym przystankiem w drodze na Litwę była – jeszcze w granicach Polski – wieś Okopy na Podlasiu – miejsce, gdzie przyszedł na świat ksiądz Jerzy Popiełuszko. Potem uczestniczki i uczestnicy wycieczki zwiedzili jeszcze poświęconą mu izbę pamięci w Suchowoli.  

Kolejnym punktem programu wycieczki był Zułowo – to tam 5 grudnia 1867 roku urodził się Józef Piłsudski. Młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy pomniku upamiętniającym posadzenie dębu w miejscu urodzin Marszałka (dąb posadzono w 1937 roku). Uczniowie przedstawili tam też krótki program artystyczny.

W Powiewiórce młodzież zwiedziła Kościół św. Kazimierza, gdzie 15 grudnia 1867 odbył się chrzest Piłsudskiego. Do dziś zachowały się metryka chrztu oraz chrzcielnica. Ciekawą pamiątką jest także tablica – prawdopodobnie z 1927 roku – ufundowana przez wiernych parafii na cześć Piłsudskiego.

Uczestniczący w wyjeździe dyrektorzy wraz z zastępcą prezydenta miasta i naczelnikiem Wydziału Edukacji odwiedzili dworzec kolejowy w Bezdanach – miejsce przypominające o największej ,,eksie” (akcji ekspropriacyjnej, czyli zbrojnym napadzie) polskiego ruchu niepodległościowego w XX w. O północy 26 września 1908 roku Organizacja Bojowa PPS, z Józefem Piłsudskim na czele, dokonała tam udanego napadu na rosyjski pociąg pocztowy. Zdobyte tamtej nocy ponad 200 tys. rubli  przeznaczono na rozwijanie działalności organizacji paramilitarnych w Galicji – Związku Strzeleckiego czy Polskich Drużyn Strzeleckich. W akcji brało udział czterech bojowców, którzy już w niepodległej Polsce zostali… premierami, czyli Józef Piłsudski, Walery Sławek, Aleksander Prystor i Tomasz Arciszewski. Bezdany pozostają prawdopodobnie jedyną w dziejach tego rodzaju akcją bojową przeprowadzoną przez ludzi, którzy później zasiedli na tak wysokich państwowych stanowiskach.

Częstochowianie zostali bardzo życzliwie przyjęci w polskich szkołach na Litwie. Wzięli udział w patriotycznych uroczystościach, ale i bawili się na specjalnie dla nich przygotowanej dyskotece.

Na cmentarzu na Rossie, przy mauzoleum ,,Matka i Serce Syna”, odbył się wieczorny apel pamięci poświęcony współtwórcy niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej oraz Wojska Polskiego. W ostatnim dniu wyjazdu uczestniczki i uczestnicy wyjazdu wzięli udział we mszy przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej, a potem jeszcze – wraz z przewodnikiem – zwiedzili Stare Miasto i najważniejsze zabytki Wilna.

W drodze powrotnej był jeszcze czas, aby zatrzymać się w malowniczym miasteczku Troki, położonym niespełna 30 km od Wilna i otoczonym z każdej strony jeziorami. Ta perełka na mapie Litwy słynie z zamku na wyspie i kolorowych, drewnianych domów niezwykle ciekawej, wręcz zagadkowej grupy etnicznej – Karaimów – oraz ich pysznej kuchni. Przed udaniem się w dalszą drogę do Polski tych specjałów mogła spróbować również częstochowska młodzież.

Organizatorami wyjazdu były Towarzystwo Patriotyczne ,,Kresy” oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.

fot. Rafał Dziwis, Piotr Włoczek

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę