Ponad 800 przedszkolaków, uczniów podstawówek i szkół średnich przez trzy dni poznawało dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe oraz atrakcje turystyczne miasta, rozwiązując podczas marszu questingowe łamigłówki. Akcję zorganizowała Częstochowska Organizacja Turystyczna w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Od wtorku do czwartku uczestnicy zbierali się na placu Biegańskiego, skąd wyruszali na trasę pełną zagadek.  Pierwszego dnia najmłodsze grupy powitał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który zachęcał dzieci do poznawania własnego miasta i jego skarbów.

- Na początek proste zadania, aczkolwiek będące doskonałą lekcją edukacji regionalnej dla dzieci. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Mamy questingi, można sobie je pobrać i we własnym zakresie uczestniczyć w odkrywaniu Częstochowy mówiła Paula Wypych, szefująca CzOT.

Questingi zostały przygotowane w 3 różnych wersjach – zaawansowany – "Śladami Częstochowskich Żydów", średni – "Pozostałości przeszłości" oraz łatwy kierowany głównie do grup przedszkolnych – "Odkrywaj Częstochowę od najmłodszych lat". Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, więc liczba uczestników z zaplanowanych 400 została podwojona.

Questing polega na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, po których wędruje odkrywca, kierując się wierszowanymi informacjami w formie łamigłówek. Każdy uczestnik zabawy na początku otrzymuje broszurę z trasą „questingową”, czyli zapisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędruje zgodnie z instrukcjami, rozwiązując słowno-matematyczne zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc, do których chce go zaprowadzić organizator.

Dzięki questingowi w nieszablonowy sposób można stać się uczestnikiem fascynującej przygody oraz odkrywcą tajemnic Częstochowy. Dzięki oryginalnej narracji, uczestnik questu w turystyczną przygodę angażuje emocje, identyfikuje się z miastem i zapamiętuje informacje dotyczące miejsca, w które zaprowadzi go quest. Uczestnicy mają szansę poszerzyć wiedzę na temat Częstochowy, jego historii, legend oraz anegdot.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę