Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 37 odwiedziły 20 czerwca Centralne Laboratorium Badania Wody i Ścieków przy Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. Wycieczka odbyła się w ramach projektu unijnego "Postrzeganie środowiska zawodowego i pracy w wieku przedszkolnym".

Wycieczki edukacyjne wpisują się w prowadzone przez przedsiębiorstwo szerokie działania oświatowe, ekologiczne i społeczne, promujące zdrowy tryb życia, w tym picie wody z kranu.

20 czerwca dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 37 w Częstochowie miały okazję wcielić się w małych laborantów i przy użyciu specjalistycznej aparatury, pod opieką pracowników Centralnego Laboratorium Badania Wody i Ścieków (z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa), poeksperymentować z różnymi cieczami, odkrywać ich właściwości i formułować wnioski.

- Staramy się w przystępny sposób przekazać dzieciom, co robimy, dlaczego się tym zajmujemy, na czym polega praca analityka, mikrobiologa czy chemika - informuje Centralne Laboratorium Badania Wody i Ścieków.

Miejskie Przedszkole nr 37 bierze udział w projekcie unijnym Erasmus+, którego celem jest poznawanie świata pracy i zawodu przez dzieci w wieku przedszkolnym. Możliwość zwiedzenia Centralnego Laboratorium Badania Wody i Ścieków była dla nich czymś wyjątkowym.

- Z reguły najbardziej popularnymi zawodami są strażak, policjant, lekarz, z którymi dzieci są niemal cały czas zapoznawane. Dlatego takie miejsce jak laboratorium to rzadkość - zauważa Agata Herczyk, nauczyciel wspomagający i koordynatorka projektu unijnego w Miejskim Przedszkolu nr 37. - Chodziło nam o to, aby dzieci przeobraziły się w wynalazców, małych odkrywców, doświadczyły badań z cieczą, formułowały wnioski. U dzieci w wieku przedszkolnym kreatywność jest największa i możemy wyzwolić ich predyspozycje i talenty, co w przyszłości powinno poskutkować ich preferencjami zawodowymi. Dzieci w trakcie oprowadzania po laboratorium same mówiły, że mają mikroskopy w domach i lubią z nich korzystać - dodaje.

Centralne Laboratorium posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji na pobieranie próbek wody do badań oraz na wykonywanie badań wody, w tym wody do spożycia za pomocą 32 metod fizykochemicznych, 8 metod mikrobiologicznych.

Do zadań laboratorium należy kontrola jakości wody ujmowanej i poddawanej procesom uzdatniania. Pozwala to na wczesne wykrycie wzrostów stężeń substancji zawartych w wodzie surowej, a w rezultacie zapobieganiu przedostania się potencjalnego zanieczyszczenia do wody wtłaczanej do sieci wodociągowej. Pracownicy laboratorium kontrolują również jakość wody podawanej do sieci, magazynowanej w zbiornikach oraz wody w sieci wodociągowej. Aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw przeprowadzają również kontrolę jakości wody w sieci wodociągowej po naprawach i konserwacjach, a także bezpośrednio u odbiorcy w przypadku skarg i reklamacji.
Co roku Centralne Laboratorium wykonuje wiele tysięcy analiz pobranych próbek wody. W 2021 roku do badań mikrobiologicznych pobrano 3815 próbek, z których wykonano 11 tys. 58 analiz. Z kolei dla potrzeb pracowni chemicznej były to 4303 próbki, z których przeprowadzono aż 50 tys. 871 analiz.

Kontrola jakości wody to proces czasochłonny. Badanie mikrobiologiczne, za pomocą którego sprawdza się wskaźniki zanieczyszczenia fekalnego, takie jak liczba bakterii Escherichia coli, trwa min.18 godzin. Z kolei badanie ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C wymaga nawet 72 godzin. Dużo szybciej, bo już po pół godziny, uzyskuje się niektóre wyniki w badaniach fizykochemicznych, czyli związanych z mętnością, przewodnością, czy też obecnością chloru wolnego.

Badania jakości wody wykonuje wykwalifikowany personel, w skład którego wchodzą laborantki - analitycy sensoryczni. - Panie wykonujące badania smaku i zapachu wody do spożycia muszą być być bardzo dobrze wyszkolone i  sprawdzone pod kątem swoich możliwości sensorycznych. Nie wszystkie nasze laborantki nadają się do tych badań. Jedne panie lepiej rozpoznają zapachy, a drugie smaki - wyjaśniają Wodociągi Częstochowskie.

Centralne Laboratorium Badania Wody i Ścieków dysponuje również nowoczesnym sprzętem, takim jak: pehametry, konduktometr, spektofotometry uv -vis, czy spektofotometr absorpcji atomowej, który służy do oznaczania śladowych ilości metali ciężkich w wodzie (chrom, nikiel, kadm, ołów, miedź, arsen, selen, antymon). Poza tym, na spektrofotometrze AAS oznaczany jest także glin, mangan, sód i potas. To wszystko sprawia, że wyniki uzyskiwane w Centralnym Laboratorium są miarodajne i wiarygodne.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę