Muzeum Częstochowskie zaprasza do skorzystania z oferty wakacyjnej dla dzieci i rodzin w terminie od 29 czerwca do 25 sierpnia.

Zajęcia letnie prowadzone są w oparciu o wystawy stałe prezentowane w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza i Rezerwacie Archeologicznym, a także realizowane na wystawach czasowych, takich jak "Na Kresy po zdrowie. O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej" i "Jacek Łydżba. Panny Świetliste". Wakacyjne spotkania odbywają się również w Multicentrum ZODIAK.

PLAN:

CZERWIEC

29–30.06.2023 r.
Pocztówka, widokówka czy odkrytka?
Zajęcia przybliżą piękną tradycję wypisywania i wysyłania pocztówek. Każde dziecko będzie miało okazję stworzyć swoją własną kartkę inspirowaną wystawą Na Kresy po zdrowie. O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa / miejsce: Pawilon Wystawowy, Park Staszica

LIPIEC

3–5, 10–12, 17–19.07.2023 r.
Muzea pełne tajemnic
W trakcie warsztatów dzieci poznają wyjątkowe muzea, które można odwiedzić nie tylko w Polsce... Zajrzą w ich najciekawsze zakątki i odkryją niezwykłe historie, eksponaty i pamiątki, również te dotyczące Muzeum Częstochowskiego. Warsztaty plastyczne i naukowe uzupełnione zostaną zajęciami konstrukcyjnymi.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa, klasa I–V / miejsce: Multicentrum ZODIAK, Park Staszica

6–7.07.2023 r.
Światło i kolor
Poznając twórczość częstochowskiego artysty Jacka Łydżby, dzieci będą zgłębiać teorię kolorów. Nauczą się rozróżniać barwy ciepłe od zimnych, poznają kolory przeciwstawne i będą rozmawiać z nami o tym, jak namalować tytułowe „światło” i jak wpływa ono na kolory. Wykonywanie własnych dzieł inspirowanych ekspresyjną sztuką Jacka Łydżby będzie na pewno świetną zabawą

grupa wiekowa: przedszkole, szkoła podstawowa / miejsce: Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47

13–14 i 20–21.07.2023 r.
Etnobotanika w Muzeum. Mały botanik – zielnikowa przygoda
Zajęcia warsztatowe prowadzone w ramach projektu Etnobotanika w muzeum – w świecie naparów, wyciągów i eliksirów. Dzieci poznają botaniczne i etnograficzne znaczenie wybranych ziół, obejrzą ciekawe zielniki i wykonają własne karty zielnikowe i zakładki do książek.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa / miejsce: Ratusz, plac Biegańskiego

27–28.07.2023 r.
Nie święci garnki lepią
W Rezerwacie Archeologicznym znajduje się dużo naczyń wykonanych z gliny bardzo, bardzo dawno temu. O ich funkcji i sposobie wykonania uczestnicy warsztatów dowiedzą się podczas zwiedzania, a potem sami udowodnią, że… nie święci garnki lepią. Swoje małe dzieła sztuki można będzie zabrać na pamiątkę!

grupa wiekowa: szkoła podstawowa i ponadpodstawowa, dorośli, osoby z dysfunkcjami (dostosowany stopień trudności) / miejsce: Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20 / informacje dodatkowe: prosimy przynieść na zajęcia opakowania – pudełka na swoje gliniane naczynia

SIERPIEŃ

3–4.08.2023 r.
Tajemnice ptasiego świata – SOWY
Dzieci poznają biologię i ekologię sów oraz ciekawostki z życia tych niezwykłych ptaków, a także obejrzą okazy z muzealnej kolekcji ornitologicznej. Podczas warsztatów wykonają kolorowe sowy.

grupa wiekowa: przedszkole, szkoła podstawowa / miejsce: Kamienica Mieszczańska, ul. Katedralna 8

3.08.2023 r.
Światło i kolor
Poznając twórczość częstochowskiego artysty Jacka Łydżby, dzieci będą zgłębiać teorię kolorów. Nauczą się rozróżniać barwy ciepłe od zimnych, poznają kolory przeciwstawne i zastanowią się, jak namalować tytułowe „światło” i jak wpływa ono na kolory. Wykonywanie własnych dzieł inspirowanych ekspresyjną sztuką Jacka Łydżby będzie na pewno świetną zabawą

grupa wiekowa: przedszkole, szkoła podstawowa / miejsce: Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47

7–9, 14–16, 21–23.08.2023 r.
Muzea pełne tajemnic
Dzieci poznają wyjątkowe muzea, które można odwiedzić nie tylko w Polsce... Zajrzą w ich najciekawsze zakątki i odkryją niezwykłe historie, eksponaty i pamiątki w nich prezentowane. Warsztaty plastyczne i naukowe uzupełnią zajęcia konstrukcyjne.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa, klasy I–IV / miejsce: Multicentrum ZODIAK, Park Staszica

10–11.08.2023 r.
Miejskie zoo
Wspólnie wyruszymy na poszukiwania dzikiej przyrody w centrum naszego miasta. Zaopatrzeni w lornetki i karty obserwacji będziemy tropić w parku zwierzęta! Poznamy ich zwyczaje, przysmaki i dowiemy się, jak o nie dbać, by im nie szkodzić! Uzupełnieniem warsztatów będą zajęcia konstrukcyjne z klockami K’nex.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa / miejsce: Multicentrum ZODIAK, Park Staszica / informacje dodatkowe: grupa może liczyć maksymalnie 10 osób

17–18.08.2023 r.
Z rudą przez wieki
Uczestnicy zajęć zwiedzą Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, gdzie dowiedzą się, jak i kiedy powstała ruda żelaza, jak wyglądały pierwsze kopalne i proces wydobycia. Sprawdzą, do czego służyły szybowskaz i tachograf, czym była „ściana”, a czym „smyczenie kibla” czy kopalnia wieloszybikowa. Uzupełnieniem zajęć będą warsztaty konstrukcyjne – zabawa z klockami K’nex.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa / miejsce: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza / Multicentrum ZODIAK / informacje dodatkowe: grupa może liczyć maksymalnie 20 osób

24–25.08.2023 r.
Sztuka ex librisu
Warsztaty plastyczne inspirowane wystawą Współczesny ex libris polski 1918–2018 ze zbiorów Mieczysława Bielenia, warszawskiego bibliotekarza i księgarza. Ex libris to znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem lub inicjałami właściciela księgozbioru albo nazwą instytucji. Na ekspozycję składa się 500 ekslibrisów. Młodzi artyści wykonają własne ex libirsy.

grupa wiekowa: szkoła podstawowa / miejsce: Ratusz, plac Biegańskiego

WAŻNE: obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. do Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego 504 757 502, tel. do Multicentrum ZODIAK: 504 757 598.

Koszt zajęć:
12 zł / osoba – warsztaty dla uczestników indywidualnych oraz zajęcia z gliną
10 zł / osoba – zajęcia warsztatowe dla grup

Godziny, w jakich odbywają się zajęcia:
godz. 9.00–10.30 / I grupa
godz. 12.00–13.30 / II grupa

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę