Ekipa Politechniki Częstochowskiej zajęła 11. miejsce na 104 zespoły w najbardziej prestiżowym konkursie łazików marsjańskich - University Rover Challenge 2023. Młodym inżynierom gratulował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Choć 11. miejsce w tak licznym gronie startujących ekip to z pewnością duży sukces, wśród europejskich zespołów studenci z Częstochowy stanęli tym razem jeszcze wyżej, zajmując 2. lokatę. Z kolei jeden z elementów konkursu – tzw. misja naukowa, polegająca m.in. na badaniu próbek gruntu za pomocą łazika – przyniosła częstochowskiej ekipie PCz Rover Team 3. miejsce na świecie. Na taką lokatę przełożyło się 98,13 punktów, które częstochowianie zdobyli na 100 możliwych do uzyskania.

O swoim udziale w University Rover Challenge 2023 członkowie obecnej ekipy konstruktorów łazika opowiedzieli 28 czerwca podczas spotkania z mediami w holu Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Upominki od Miasta studentom z PCz Rover Team przekazał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Satysfakcja lokalnego samorządu z ich świetnych wyników jest tym większa, że udział częstochowskich studentów w prestiżowym konkursie w USA jest wspierany poprzez dotację programu ,,Akademicka Częstochowa”.

Ci młodzi ludzie są najlepszą promocją naszej Politechniki na świecie, jakiej uczelnia, a przy tym nasze miasto, mogłyby sobie życzyć komentuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.Z taką kartą w swoim CV, jak udział w pracach nad łazikiem i w samym konkursie, studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki mają potem z pewnością dodatkowy atut w staraniach o atrakcyjną, odpowiadającą ich aspiracjom pracę.

Na konkurs do USA w tym roku pojechali studenci: Cezary Kołodziejek (lider zespołu), Maciej Kuczyński, Antoni Wielgus, Daniel Kucharski, Damian Szymanek, Łukasz Pałuszka i Mateusz Tądel. W pracach przygotowujących łazika do zawodów brali udział również: Jakub Moskalik, Kacper Kisiołek, Mateusz Nowak, Paweł Gorzałka i Kacper Dziembek.  

W prezentacji zespołu – i samego łazika – brał udział rektor PCz prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol oraz opiekun całego projektu prof. PCz Dawid Cekus. Spotkanie było też okazją, aby podziękować firmom wspierającym, obok częstochowskiego samorządu, prace studenckiego zespołu.

University Rover Challenge to konkurs wymagający ogromnej wiedzy technicznej z różnych dziedzin oraz precyzji w wykonywaniu zadań. Podzielony jest na tzw. misje. Pierwsza to serwisowanie aparatury. W tym roku polegał na podniesieniu pojemnika, przetransportowaniu go do lądownika, umieszczeniu go w szufladzie, dokręceniu śruby mocującej, otwarciu panelu lądownika, wpisaniu polecenia na klawiaturze oraz wsunięciu pamięci USB do gniazda w lądowniku – z wszystkimi tymi czynnościami muszą sobie poradzić konkurujące łaziki. W kolejnej, autonomicznej misji nawigacyjnej, łazik musiał przemieścić się do określonych przez sędziów współrzędnych i poszukać pojedynczych słupków lub bramek. Systemy pokładowe pojazdu same miały określić, czy dotarł do słupka lub przejechał przez bramkę, sygnalizując to za pomocą wskaźnika LED i wyświetlanego komunikatu. Misja naukowa – ta, w której częstochowianie wspięli się aż na 3. miejsce – polegała na dotarciu do miejsc z próbkami o znaczeniu mineralogicznym i biologicznym. Za pomocą łazika należało pobrać z nich dane i określić brak lub obecność życia w każdej z nich. Ostatnia misja, terenowa, podzielona była na etapy. Łaziki musiały podnosić i dostarczać do wyznaczonych miejsc narzędzia (np. śrubokręt, młotek, klucz) oraz udzielać pomocy astronautom. Wszystkie operacje odbywały się w zróżnicowanym terenie – piaszczystym, skalnym, kamienistym, a także na stromych zboczach.

Politechnika Częstochowska uczestniczy w konkursie University Rover Challenge od 2014 roku. Udział studentów w zawodach Miasto wspiera w ramach programu ,,Akademicka Częstochowa” – w tym roku dotacja wyniosła 15 tys. zł.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę