Rafał Rygalik, student Politechniki Częstochowskiej, został mistrzem WorldSkills Poland we frezowaniu CNC. Będzie reprezentował Polskę na kolejnym, kontynentalnym szczeblu zawodów – czyli EuroSkills.

CNC (ang. computerized numerical control – czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) oznacza wyposażony w mikrokomputer układ, który może zostać dowolnie  zaprogramowany. Sterowanymi maszynami są zwykle frezarki czy tokarki, wykonujące złożone kształty szybko i niezwykle precyzyjnie. Maszyn CNC używa się do obróbki metali, drewna, tworzyw sztucznych, szkła i innych materiałów. Technologia CNC ma szczególne znaczenie w przemyśle, gdzie trzeba zagwarantować powtarzalność kształtu podczas produkcji ogromnej liczby egzemplarzy danego elementu.

Rywalizacja na WorldSkills Poland polegała na wykonaniu elementu określonego przez ekspertów danej konkurencji – od zaprojektowania technologii po samo wykonanie detalu na sterowanej numerycznie obrabiarce. Zadanie to wymagało od zawodniczek i zawodników całej gamy umiejętności, w tym interpretacji rysunku technicznego, znajomości obsługi układu sterowania Siemens Sinumerik Operate, umiejętności doboru i właściwego wykorzystania narzędzi skrawających, obsługi frezarskiego centrum obróbczego czy wykonywania tzw. wymiarów tolerowanych.

Mistrzowskim opanowaniem tych kompetencji wykazał się Rafał Rygalik – student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki PCz na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn w zakresie kształcenia Automatyzacja Procesów Wytwarzania i Robotyka (APWiR). W czerwcu zeszłego roku Rafał uzyskał certyfikat w zakresie obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie z układem sterowania SIEMENS Sinumerik.

Zwycięstwo na WorldSkills Poland umożliwia Rafałowi reprezentowanie naszego kraju na szczeblu europejskim w zawodach EuroSkills, które w tym roku odbędą się po raz pierwszy w Polsce, w Gdańsku. EuroSkills to międzynarodowe zawody umiejętności branżowych, potocznie nazywane „Igrzyskami Olimpijskimi zawodów branżowych”. Rywalizacja będzie toczyć się w kilkudziesięciu konkurencjach w 6 obszarach – technologia informacyjna i komunikacyjna, technologia wytwarzania i inżynieria, technologia budowlana, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę