Szkoła Podstawowa nr 27 w dzielnicy Mirów na mocy uchwały Rady Miasta będzie nosić imię Zygmunta Łęskiego, żołnierza, partyzanta, wychowawcy, społecznika, harcerza, propagatora turystyki, częstochowskiego samorządowca.

Wniosek o nadanie Szkole Podstawowej nr 27 przy ul. Rozdolnej imienia Zygmunta Łęskiego złożyła wspólnie cała społeczność tej placówki. Szkoła podeszła do kwestii wyboru patronki bądź patrona w nader demokratyczny sposób – szczegółowe opisy działań z tym związanych można dziś znaleźć na stronie SP 27. Od połowy grudnia zeszłego roku uczennice i uczniowie rozmawiali ze swoimi wychowawcami o znaczeniu autorytetów w życiu, cechach, jakie taka osoba powinna posiadać. Przedstawiali też swoje propozycje potencjalnych patronek i patronów. W finalnym głosowaniu można było wybierać między trzema kandydatami. Wzięło w nim udział ponad 300 osób – przede wszystkim uczennic i uczniów oraz pracowników szkoły, ale i rodziców oraz mieszkańców dzielnicy Mirów. Postać harcmistrza Zygmunta Łęskiego zwyciężyła bezapelacyjnie – i to właśnie jego nazwisko znalazło się we wniosku SP 27 o nadanie patrona.

Zygmunt Łęski urodził się 14 lipca 1923 roku w Częstochowie. Jego ojciec kierował szkołami podstawowymi w regionie, a matka była nauczycielką, także na poziomie szkół podstawowych. Zygmunt Łęski miał też starszych braci – Jerzego i Wojciecha. Cała rodzina Łęskich miała swój wkład w walkę o niepodległość Polski. Ojciec Zygmunta był żołnierzem Pierwszej Brygady Piłsudskiego, matka była łączniczką w konspiracyjnym ZHP, z kolei bracia walczyli jako ochotnicy w kampanii wrześniowej. Jerzy został zamordowany przez hitlerowców w Oświęcimiu; Wojciech – przewędrował przez Europę, aby wziąć udział w natarciu na Monte Cassino.

Podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku Zygmunt Łęski był harcerzem w służbie pomocniczej. Później działał w konspiracji w Częstochowie i okolicach. W 1943 roku ukończył Szkołę Podchorążych, Kurs Podharcmistrzowski, zrobił także w warunkach konspiracyjnych maturę. Dowodził grupą Bojowych Strzelców Szarych Szeregów.

W roku 1944 walczył w partyzanckim oddziale Jerzego Kurpińskiego „Ponurego”, później Stanisława Bączyńskiego „Basa”. Awansował na podporucznika. Został odznaczony Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Po rozwiązaniu Armii Krajowej w roku 1945 kontynuował opór wobec sowieckiej władzy w Konspiracyjnym Wojsku Polskim pod kierownictwem Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Aresztowany w 1946 r. przez władze komunistyczne, został skazany na 15 lat więzienia. Zwolniono go na mocy amnestii w kwietniu 1951 r.

Ukończył Liceum Pedagogiczne, a potem studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu. Poświęcił się pracy w szkolnictwie oraz pracy społecznej. Był uznawany za wzorowego nauczyciela, specjalistę od wychowania „trudnej młodzieży”. W Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK) działał jako przewodnik turystyczny i przewodniczący komisji tej organizacji. Był organizatorem zimowych i letnich obozów dla młodzieży, a jego Młodzieżowa Grupa Grotołazów zasłużyła się odkryciem nowych jaskiń na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

W roku 1990 uzyskał mandat radnego 1. kadencji Rady Miasta Częstochowy. Pracował w Komisji Edukacji oraz Komisji Sportu i Turystyki. Otrzymał m.in.: Krzyż Partyzancki, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Zwycięstwa i Wolności, był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za krzewienie patriotyzmu, wychowanie młodych ludzi oraz propagowanie turystyki.

Zginął tragicznie 17 sierpnia 2004 r. w Tatrach podczas samotnej wspinaczki w okolicach Rysów.

Na stronie SP 27 czytamy m.in. "Nasza szkoła od zawsze w swoich działaniach dydaktyczno-wychowawczych stara się wpajać szacunek do historii i tradycji, pielęgnować umiłowanie Ojczyzny oraz inne harcerskie ideały, rozwijać pasje krajoznawczo-turystyczne. Postać Zygmunta Łęskiego jest autorytetem reprezentującym treści i wartości bliskie młodzieży i stanowi piękny wzór do naśladowania".

Uchwała przyjęta przez Radę Miasta 26 maja w sprawie nadania patrona SP 27 nie ma skutków finansowych.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę