Uniwersytet im. Jana Długosza oraz Politechnika Częstochowska kolejny raz otrzymały finansowe wsparcie z miejskiego programu "Akademicka Częstochowa”. W tym roku w sumie przyznano ponad 200 tys. zł.

- Cieszę się, że ponownie możemy pozytywnie odpowiedzieć na wnioski naszych uczelni. W tym roku wśród dofinansowanych zadań pojawiła się budowa parkingu obsługującego budynek UJD przy ul. Zbierskiego za ponad 100 tys. zł. To konieczna inwestycja, głównie ze względu na osoby z niepełnosprawnościami. Co do Politechniki można wyróżnić utworzenie nowoczesnego Laboratorium Grafiki Komputerowej dla studentów pierwszego w Polsce kierunku "Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM- podsumował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Projekt "Akademicka Częstochowa” wystartował już w 2014 roku, a pierwszym z pomysłów było ustanowienie Nagrody Prezydenta Miasta za najlepsze prace licencjackie, inżynierskie, magisterskie i doktorskie poruszające tematykę związaną z Częstochową.

Działania projektu – tak jak fundusze wydatkowane w ramach tego programu – mają służyć zwiększaniu atrakcyjności tutejszych uczelni wyższych, a zatem przełożyć się na wyniki rekrutacji – liczbę młodych ludzi wybierających dostępne tu kierunki studiów. Samorząd wspomaga uczelnie w skuteczniejszym dopasowaniu się do realnych potrzeb, wyzwań i wymogów lokalnego rynku pracy – tak, aby nie działały one w oderwaniu od istniejących warunków społeczno-gospodarczych, ale kształciły absolwentki i absolwentów, którzy będą mieli spore szanse odnaleźć się w dobrze zadomowionych w mieście branżach, a także liczyć na rozwój zawodowy, atrakcyjne wynagrodzenie czy wysoką, odpowiadającą europejskim standardom kulturę pracy w międzynarodowym środowisku. Samorząd stara się wskazywać już bardzo młodym ludziom w szkołach średnich potencjalną, dostępną lokalnie ścieżkę zawodowej kariery – np. od szkoły "branżowej”, poprzez uczelnię techniczną, aż do przedsiębiorstwa, w którym – wyposażeni w konkretne kompetencje – mogą podjąć zatrudnienie.

Akademickie inicjatywy to jedno z cyklicznych narzędzi miejskiego programu "Teraz Lepsza Praca”, które służą także promocji miasta jako biznesowej i gospodarczej marki pod hasłem "Invest In Czestochowa” czy zamysłowi trójkąta "Biznes – Nauka – Samorząd”. Miasto zbliża uczelnie i przedsiębiorstwa z korzyścią dla rozwoju życia gospodarczego Częstochowy – z naciskiem na przepływ wiedzy i innowacyjność.

Miasto pomaga tworzyć na uczelniach laboratoria, unowocześniać sprzęt. Inwestuje też w uzupełnienie bazy dydaktycznej Politechniki Częstochowskiej, przykładem choćby zakup specjalistycznego oprogramowania SAP dla księgowości w centrach usług wspólnych na Wydziale Zarządzania. Dzięki "Akademickiej Częstochowie” dofinansowano też m.in. słynnego łazika marsjańskiego zespołu inżynierów "PCzRover Team”, pikniki rodzinne promujące przedmioty ścisłe, a także Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy i Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy działające przy Politechnice.

Samorząd wspiera głównie tworzenie kierunków, których istnienie ma uzasadnienie z punktu widzenia miejscowej gospodarki.

DOFINANSOWANIE W RAMACH PROGRAMU "AKADEMICKA CZĘSTOCHOWA"

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza:
- Promocja rekrutacji na studia 2022/2023 "Studiuj w Częstochowie" 10 000 zł
- Zagospodarowanie działki nr 1/4 w obrębie 75 do obsługi budynku UJD położonego przy ul. Dominika Zbierskiego 107 661 zł

Politechnika Częstochowska:
- Cyfrowa uczelnia 4.0 – doposażenie laboratorium: zakup interaktywnych urządzeń 10 000 zł
- "Studiuj w Częstochowie" Promocja rekrutacji na studia w roku akademickim 2022/2023 10 000 zł
- Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy – zajęcia dodatkowe dla uczniów szkół podstawowych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej (edycja 7.) 10 000 zł
- Utworzenie nowoczesnego Laboratorium Grafiki Komputerowej dla studentów pierwszego w Polsce kierunku Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM 30 000 zł
- Profesjonalna edukacja 10 000 zł
- Udział studentów z zespołu PCz Rover Team w finałach konkursu University Rover Challenge 2022 10 000 zł
- Promocja Politechniki Częstochowskiej i miasta Częstochowa poprzez prowadzenie badań ogniw paliwowych na Eco-mobilnej jednostce naukowo-badawczej 10 000 zł

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę