Przedstawiciele miejskiego samorządu wzięli udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jana Długosza i Politechnice Częstochowskiej.

Uroczyste otwarcie 73. roku akademickiego na Politechnice Częstochowskiej zorganizowano 4 października w auli Wydziału Zarządzania. Dzień później oficjalnie ruszył kolejny, 51. rok nauki na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza. Obok prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka oraz wiceprzewodniczącej Rady Miasta Jolanty Urbańskiej wśród gości obu uczelni byli m.in. częstochowscy parlamentarzyści oraz samorządowcy z regionu. Dla społeczności akademickich głównym punktem obu uroczystości była oczywiście immatrykulacja studentów i doktorantów.  

Dla Politechniki inauguracja była okazją, aby pochwalić się zupełnie nowym logo oraz identyfikacją wizualną – m.in. symbolami graficznymi poszczególnych wydziałów. Można się z nią zapoznać już na stronie uczelni pod adresem https://pcz.pl/, a także w uczelnianych mediach społecznościowych. Na swojej stronie Politechnika pisze m.in. Zasadniczy wkład Uczelni w poszerzanie perspektyw, od których zależą przyszłe losy młodych inżynierów, ujęliśmy w haśle: „kierunek na przyszłość”. Postanowiliśmy, że znak, który jest zapisem literniczym, najlepiej odda charakter, cel i misje spoczywające na Politechnice Częstochowskiej. Towarzyszące mu elementy graficzne podkreślają frazę „tech”, odwzorowując przytoczoną dewizę w wyrazisty i przekonywujący sposób. Poszczególne znaki Wydziałów również uległy zmianie, mają odrębną kolorystykę oraz element graficzny charakterystyczny dla danej dziedziny.

Nowa identyfikacja wizualna nie zmienia nazwy uczelni – ani jej sztandaru, pieczęci, insygniów władz czy wzoru dyplomów. Ma być po prostu nowym językiem wizualnym, dopasowanym szczególnie do mediów elektronicznych, w których PCz na co dzień porozumiewa się z młodymi ludźmi czy kręgami biznesowymi – jej partnerami.

51. rok akademicki UJD inauguruje 6 wydziałami kształcącymi na ponad 50 kierunkach, w tym zupełnie nowych –  jak psychologia. Na pierwszy rok przyjęto łącznie ok. 2,5 tys. osób (studia I stopnia, II stopnia, studia inżynierskie oraz na jednolite magisterskie).

Z kolei na Politechnice w tym roku studia na pierwszym roku rozpoczęło ok. 2 tys. osób. PCz kształci na kilkudziesięciu kierunkach z zakresu m.in. budownictwa, biotechnologii, inżynierii czy zarządzania.

Zarówno UJD jak i PCz powracają do nauczania stacjonarnego – jest to możliwe dzięki uchyleniu rozporządzenia ministerialnego dotyczącego trybu działalności dydaktycznej uczelni. Obie zarazem będą ciągle korzystać także ze zdalnych form nauczania, e-learningu –  tak, jak robiły to już przed pandemią, która wymusiła czasowe przejście wyłącznie na tego rodzaju formy przyswajania wiedzy.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę