Dzikie wysypiska śmieci to nieprzygotowane pod względem technicznym miejsca, w których nielegalnie gromadzone są odpady bez zgody odpowiednich władz. Pomimo tego, że wyrzucanie odpadów gdzie bądź, czyli na dzikie wysypiska jest zakazane, a organy samorządowe posiadają prawne możliwości do ukarania osób działających wbrew prawu, ten niechlubny proceder wciąż trwa.

Osoby dopuszczające się wyrzucania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych nie tylko ryzykują narażeniem się na kary, ale przede wszystkim stwarzają ogromne zagrożenie dla środowiska, ludzi i zwierząt.

Kary
Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego art. 183 § 1. Kto wbrew przepisom składuje (…) odpady (…) w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

oraz

§ 6. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 (…) działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dzikie wysypiskom śmieci zagrażają środowisku, ludziom i zwierzętom.
1. Zagrożenia dla człowieka -
nieprzyjemny odór, rozwój uciążliwych owadów i gryzoni to podstawowe niedogodności, powodowane istnieniem dzikich wysypisk. Warto jednak zastanowić się jak bardzo niebezpieczne mogą być ich konsekwencje. Niekontrolowane wysypiska stwarzają bowiem także zagrożenie epidemiologiczne - ze względu na możliwość występowania w odpadach grzybów oraz szczepów bakterii a substancje organiczne, które zwabiają owady, gryzonie i ptaki, zwiększają ryzyko rozpowszechniania się drobnoustrojów.

2. Zagrożenia dla środowiska – deszcze wypłukują szkodliwe i trujące substancje, znajdujące się w niezabezpieczonych na dzikich wysypiskach odpadach powodując skażenie gleby oraz chemiczne i mikrobiologiczne zanieczyszczenie wód powierzchniowych i wód gruntowych. Gazy gnilne, powstające w rozkładających się odpadach palą się i zanieczyszczają powietrze. Ponadto, dzikie wysypiska niszczą krajobraz.

3. Zagrożenia dla zwierząt – odpady organiczne, a nawet odpady niejadalne (np. plastikowa folia, szklane butelki, puszki po jedzeniu i napojach) zwierzęta traktują często jak pożywienie, co w efekcie prowadzi do zatrucia organizmu lub nawet śmiertelnych obrażeń, spowodowanych próbą dostania się do zawartości opakowań. Cierpią też ptaki, wykorzystujące np. sznurki z tworzyw sztucznych do budowania gniazd. Zaplątują się w nie pisklęta, a czasem też osobniki dorosłe. Co więcej, butelki w czasie silnego słońca działając jak soczewki często stają się przyczyną pożarów, niszcząc środowisko lokalne zwierząt, a nawet powodując ich śmierć.

Niestety, ani tak dotkliwe zagrożenia dla całego ekosystemu ani też perspektywa poważnych kar dla wielu nie jest wystarczającym argumentem, aby swoje odpady składować na legalnych wysypiskach odpadów. Pamiętajmy więc, że czas rozkładu pozostawionych bez nadzoru jest ogromny, oznacza to zatem, że każda szklana wyrzucona butelka będzie zalegała na nielegalnym wysypisku ponad 4000 lat.

W TROSCE O ŚRODOWISKO ORAZ ZDROWIE I ŻYCIE ZGŁOŚ DZIKIE WYSYPISKO ŚMIECI!

Zgłoszenia należy kierować do Urzędu Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, 42-217 Częstochowa, pok. nr 220, tel. 34 370 72 25 lub poprzez e-mail osr@czestochowa.gov.pl

 

 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę