W tym roku obchodom towarzyszył zjazd najbardziej prestiżowego zrzeszenia – Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (UJD jest jego najmłodszym członkiem od 25 stycznia 2024 roku).
Zgromadzonych podczas obchodów Święta Uczelni w „Auditorium Maximum” (ul. Waszyngtona 4/8) powitał prof. dr hab. Bogusław Przywora, p.o. rektora Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.
– Uroczystość Święta Uczelni wpisuje się w karty jubileuszu 55‑lecia Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. To moment, w którym z wdzięcznością doceniamy dorobek wielu pokoleń. Pragnę podziękować wszystkim, którzy położyli fundamenty pod naszą Alma Mater i przyczynili się do jej dynamicznego rozwoju. Dziękuję za to, że współtworzyliście i współtworzycie uniwersytet – nasz drugi dom. Wiele spośród obecnych na tej sali osób studiowało w murach naszej uczelni i dojrzewało naukowo. To tutaj rodziły się przyjaźnie, a nierzadko także głębsze, trwałe relacje. Dziękuję za waszą aktywność naukową, dydaktyczną, organizacyjną i administracyjną oraz lojalność wobec naszej wspólnoty – mówił prof. dr hab. Bogusław Przywora.
Następnie uczestnicy zostali zaproszeni do sentymentalnej i pełnej ładunku emocjonalnego filmowej podróży przez przeszłość uniwersytetu od chwili jego powstania do współczesności. Nagranie zostało zrealizowane w oparciu o materiały archiwalne oraz wspomnienia pracowników: prof. dr. hab. Mariana Grzybowskiego (Wydział Prawa i Ekonomii), dr hab. Violetty Jaros, prof. UJD (Wydział Humanistyczny), dr. Mateusza Pawełczyka (Wydział Sztuki). Dodać należy, że w filmie pojawiają się materiały dotychczas niepublikowane odnalezione podczas wnikliwych kwerend uczelnianych archiwów.
Podczas uroczystości w dowód uznania odznaką za zasługi dla województwa śląskiego zostali wyróżnieni rektorzy minionych kadencji: prof. dr hab. Janusz Berdowski, dr hab. inż. Zygmunt Bąk, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.
Rektorska komisja (po akceptacji decyzji przez Senat UJD) postanowiła o przyznaniu medalu Pro Gloria Universitatis pracownikom uczelni. Wśród wyróżnionych znalazły się osoby reprezentujące wszystkie 6 wydziałów UJD: prof. dr hab. Jarosław Jagieła (Wydział Nauk Społecznych), prof. dr hab. Marian Grzybowski (Wydział Prawa i Ekonomii), prof. dr hab. Józef Drabowicz (Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych), prof. Jarosław Kweclich (Wydział Sztuki), prof. Jerzy Swoboda (Wydział Sztuki), prof. dr hab. Elżbieta Hurnik (Wydział Humanistyczny), dr Leon Rak, prof. UJD (Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego). Wielokrotnie podkreślono, że wyróżnienia trafiają do ludzi, którzy poprzez swoją działalność naukową, dydaktyczną, organizacyjną i społeczną przyczyniły się do współtworzenia struktur uczelni.
Kolejnym punktem obchodów stało się uhonorowanie doktorantów i studentów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce oraz wyróżnili się aktywnością i zaangażowaniem w życie akademickie. Rektor poinformował o przyznaniu nagrody dla najlepszego doktoranta w 2026 roku. Tytuł Primus Schola Doctorali trafił do mgr Anny Warston, która reprezentuje dyscyplinę nauki prawne.
W gronie studentów wyróżnionych tytułem Primus in Facultate przez władze wydziałów znaleźli się: Ida Szataniak (Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego), Jan Kolmas (Wydział Humanistyczny), Karolina Kuchta (Wydział Nauk Społecznych), Wiktor Mucha (Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych), Kinga Płaczek (Wydział Prawa i Ekonomii), Filip Michalski (Wydział Sztuki).
W wyniku debaty spośród zgłoszonych nominacji dokonano wyboru najlepszego studenta UJD. Tytuł Primus in Universitate za wyjątkowe osiągnięcia oraz wkład w rozwój uniwersytetu w 2026 roku otrzymała Ida Szataniak – studentka Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego.
W dalszej części wydarzenia doceniono absolwentów Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. W kategorii „Sport” Laur Absolwenta trafił do Dominiki Kisztelińskiej. Laureatka jest absolwentką studiów I stopnia na kierunku dietetyka oraz żywienie człowieka i dietetyka na studiach II stopnia. Zdobytą wiedzę wykorzystuje w pracy zawodowej.
Laur Absolwenta w kategorii „Sztuka” trafił do Tomasza Lubaszki. Jest artystą plastykiem, znanym w Polsce i za granicą malarzem. Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie.
Laur Absolwenta 2026 w Kategorii „Specjalnej” został przyznany śp. Jackowi Magierze. Zmarły niedawno sportowiec, trener, wychowawca młodych pokoleń piłkarzy był absolwentem kierunku historia Wydziału Filologiczno-Historycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Nagrodę odebrał jego brat Marek Magiera. Dodajmy, że wyróżnienie Laur Absolwenta UJD narodziło się z potrzeby podkreślenia więzi z uczelnią i pogłębiania świadomości, że kontakty z uniwersytetem nie kończą się wraz z zakończeniem studiów i uzyskaniem dyplomu.
Symboliczne rozkrojenie tortu 55-lecia zbiegło się z zakończeniem uroczystości w uczelnianej auli, a jego uczestnicy przenieśli się do świętowania w mniej oficjalnej atmosferze i okolicznościach.
W trakcie Święta Uczelni rozstrzygnięty został Konkurs Plastyczny „Ślady Pamięci – 55 lat Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie”. Został ogłoszony z okazji rocznicy przez p.o. rektora. Po burzliwych obradach członkowie komisji oceniającej zdecydowali, że nagrodę główną otrzymała Katarzyna Kołach (studentka III roku, I stopnia kierunku malarstwo). Jury zdecydowało o przyznaniu dwóch wyróżnień: Ewie Sękowskiej (studentka III roku, I stopnia kierunku malarstwo) oraz Maciejowi Czarczyńskiemu (student III roku, I stopnia kierunku fotografia i kreacja przekazu wizualnego). Podczas Święta gratulowano uhonorowanym oraz wręczone zostały nagrody. Na zakończenie prof. Przywora zaprosił zgromadzonych do holu rektorskiego, gdzie prezentowana jest wystawa finałowa.
fot. UJD w Częstochowie