W planie jest budowa sali gimnastycznej wraz z niezbędnym zapleczem socjalno-sanitarnym oraz technicznym – w miejscu budynku dawnej bursy miejskiej przeznaczonego do rozbiórki.
Planowane jest: zagospodarowanie działki z uwzględnieniem pozostawienia istniejącej drogi pożarowej, przygotowanie miejsc postojowych, nasadzenia nowej zieleni oraz wykonanie zewnętrznych odcinków instalacji.
Budynek został zaprojektowany jako uzupełnienie zabudowy pierzejowej po rozbiórce budynku bursy, oczywiście z istotnym poszerzeniem obecnego wjazdu na teren szkoły od strony alei Kościuszki.
Nowy budynek ma być wyposażony w niezbędne instalacje wewnętrzne: elektryczną, wodociągową, centralnego ogrzewania, wentylację mechaniczną i instalację kanalizacyjną.
Budynek zaprojektowano na rzucie w kształcie litery L.
Na parterze zaplanowana została strefa wejściowa do sali gimnastycznej, pomieszczenie sali fitness, pomieszczenia techniczne oraz miejsca postojowe pod budynkiem. Sala gimnastyczna została zlokalizowana na pierwszej kondygnacji budynku.
Powierzchnia użytkowa samej sali sportowej wg dokumentacji technicznej to 570 m2, powierzchnia zabudowy budynku ok 1. tys. m2, powierzchnia użytkowa – blisko 1,3 tys. m2, a kubatura – 10,3 tys. m3. Budynek ma zapewniać dostęp osobom z niepełnosprawnościami.
Inwestycja została zgłoszona do dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Sportowej w Województwach 2026. Planowana całkowita wartość zadania to ponad 18,2 mln zł. Wnioskowane dofinansowanie – ponad 10,9 mln zł, a środki własne – 7,3 mln zł.
Miasto uzyskało już pozwolenie na budowę, czeka na rozstrzygnięcie konkursowe w ramach programu, którego operatorem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Plany związane z inwestycją omawiali 20 maja pierwszy zastępca prezydenta Częstochowy Zdzisław Wolski, zastępca prezydenta odpowiedzialny m.in. za inwestycje Łukasz Kot, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM Michał Konieczny oraz dyrektor I LO Tomasz Szczygłowski.
fot. Grzegorz Skowronek/UM