18 października w Szkole Szkole Podstawowej nr 36 im. Polskich Olimpijczyków zorganizowano olimpiadę wiedzy o igrzyskach olimpijskich. Żeby było jeszcze bardziej olimpijsko, imprezę odwiedził olimpijczyk Piotr Gruszka.
W tym tematycznym konkursie wiedzy uczestniczyły dzieci z 20 przedszkoli z Częstochowy i okolic. Konkurs odbył się w ramach ogólnokrajowego projektu Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP Olimpijskie zmagania przedszkolaków. Pokój i szacunek to ważna sprawa. Liczy się sport i dobra zabawa. Inspiracją dla projektu było ustanowienie przez Sejm roku 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków – w 100. rocznicę zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego przez Polaków. Uhonorowano w ten sposób ponad 3 tys. polskich olimpijek i olimpijczyków, którzy przez ostatnie stulecie startowali w igrzyskach, zdobywając ponad 300 medali. Wśród zadań proponowanych przez OMEP przedszkolom biorącym udział w projekcie było m.in. przeprowadzenie quizu wiedzy o igrzyskach – i właśnie taki odbył się w SP nr 36.
Konkurs miał m.in. propagować wśród dzieciaków zdrowy styl życia, ducha przyjaźni i współpracy, ale też rozwijać ich zainteresowania różnymi dziedzinami sportu i szacunek do polskiej tradycji sportowej. Jak zapewniają organizatorzy, przedszkolaki było nadzwyczaj dobrze przygotowane i znakomicie radziły sobie z wszystkimi zadaniami – wspierały ich w tych zmaganiach dziewczyny z Uczniowskiego Klubu Sportowego Atut. Gościem honorowym imprezy był natomiast siatkarz Piotr Gruszka – trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich, ściśle związany z Częstochową.
Olimpiadę poprowadziły dyrekcje obu placówek-organizatorów – Aneta Całus z SP nr 36 oraz Barbara Buczkowska-Staniec z MP nr 33, będąca zarazem prezeską Oddziału PK OMEP w Częstochowie. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Łukasz Pabiś – zastępca prezydenta miasta, Małgorzata Iżyńska – wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Dariusz Kapinos – przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta oraz Katarzyna Wąsowicz – konsultantka Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM”.
Nad konkursem, realizowanym przy współudziale Wydziału Edukacji UM, honorowy patronat sprawował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Żeby nie być gorszym od przedszkolaków – i mieć choćby najmniejsze szanse w jakimkolwiek ,,olimpijskim” quizie – pamiętajmy, że polscy sportowcy zdobyli pierwsze medale olimpijskie 27 lipca 1924 roku. Był to ostatnim dzień igrzysk w Paryżu. Srebro zdobyli wtedy kolarze Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk, a brąz w jeździectwie – Adam Królikiewicz.
fot. SP nr 36