Uczennice z IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie wygrały wojewódzki etap Olimpiady ZUS. Teraz będą reprezentować województwo śląskie w centralnym finale konkursu w Warszawie.

7 marca w oddziale ZUS w Chorzowie odbył się wojewódzki etap Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.  Zwyciężyły Zuzanna Rydzowska, Natalia Misiewicz i Zuzanna Gmyrek z IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, pokonując 21 zespołów z różnych szkół z woj. śląskiego. Dziewczęta odpowiedziały poprawnie na wszystkie 25 pytań w czasie 10 minut i 45 sekund.

W konkursie ważna jest nie tylko wiedza, ale też szybkość w udzielaniu odpowiedzi na teście. Uczniowie mieli do rozwiązania test 25 pytań wielokrotnego wyboru, na rozwiązanie przeznaczone był 30 minut. Zwyciężczynie bezbłędnie odpowiedziały w niecałe 11 minut, a kolejne drużyny z tylko jedną błędną odpowiedzią udzieliły odpowiedzi w 7 i 8 minut. Tak więc o miejscu na podium decydowały sekundymówi Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Jaki jest przepis na sukces, by posiąść tak niełatwą wiedzę? Jak mówi Przemysław Kluska, nauczyciel i opiekun uczennic z IV LO z Częstochowy, decydują  głównie trzy składniki: pracowitość, umiejętności uczniów i doświadczenie. – Ważna jest nie tylko praca nad materiałem, ale sama postawa uczniów, muszą chcieć się uczyć i mają zdolności przyswajania wiedzy. Niewątpliwe przydatne jest też doświadczenie, czyli udział w poprzednich konkursach. To pozwala na mobilizację i opanowanie, bo już wiedzą jak wygląda olimpiada, czego się spodziewać na teście, jak ważne jest właściwe odczytanie pytania, bo czasem jedno słowo, jakiś niuans może zaważyć na odpowiedzi. Jestem dumny z naszych uczennic, poświęciły dużo czasu na naukę i mamy piękny efekt. Ogromne gratulacje cieszy się Przemysław Kluska.

W tym roku do udziału w olimpiadzie zgłosiło się  blisko 4 tys. uczniów z prawie 140 szkół ponadpodstawowych z terenu całego województwa śląskiego. Spośród tego licznego grona w etapie szkolnym wyłoniono trzyosobowe zespoły z danej szkoły. Te z największą liczbą punktów przedostały się do drugiego, wojewódzkiego etapu, który miał miejsce 7 marca w Chorzowie. Swoje reprezentacje miały takie miasta jak Bielsko-Biała, Żywiec, Wisła,  Częstochowa, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Mikołów, Cieszyn, Sosnowiec, Mysłowice, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Bytom, Żory, Ruda Śląska i Zabrza.

Młodzi ludzie przygotowanie do konkursu rozpoczynają od jesieni, to wówczas biorą udział w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”, podczas którego poznają historię ZUS i ubezpieczeń społecznych, dowiaduje się czym jest solidaryzm społeczny, uczą się o poszczególnych świadczeniach, jakie dzięki ubezpieczeniom społecznym przysługują  w sytuacji różnych zdarzeń losowych.

- Olimpiada ZUS jest zwieńczeniem tych lekcji i zdobytej wiedzy. Trzeba przyznać, że przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS łamią ten stereotyp.  Młodzi ludzie przyswajają przydatne informacje, a po „Lekcjach z ZUS” zazwyczaj wiedzą więcej niż ich rodzice – mówi rzeczniczka.

Olimpiada z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to jedno z najważniejszych wydarzeń dla uczniów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę z zakresu ubezpieczeń. Stąd też podczas wojewódzkiego etapu konkurs swoją obecnością uświetnili honorowi goście: rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak oraz Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski. W komisji konkursowej zasiedli dyrektorzy sześciu oddziałów ZUS w województwie śląskim, w tym Jarosław Żuk, dyrektor oddziału ZUS w Częstochowie.

Teraz przed zwyciężczyniami z IV LO kolejny miesiąc nauki, bo już w kwietniu zmierzą się w finale centralnym.

fot. ZUS

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę