Częstochowskie szkoły branżowe kuszą potencjalnych kandydatów i kandydatki imprezami i konkursami, które spina hasło „Otwórz się na zawód”.

Ideą akcji ,,Otwórz się na zawód” jest promowanie częstochowskiego szkolnictwa zawodowego, zapoznanie młodzieży klas VIII z miasta i regionu ze specyfiką poszczególnych profesji, których można się w tych szkołach nauczyć. To też forma wspierania młodych ludzi u progu ważnych decyzji co do ich dalszej edukacji, danie im szansy przetestowania swoich predyspozycji w ciekawej, angażującej formule. Na akcję, która potrwa do połowy marca, składają się szkolne ,,dni otwarte” oraz przeróżne konkurencje mające przybliżyć młodzieży te czy inne kierunki zawodowego kształcenia, oferowane przez 9 szkół ponadpodstawowych w Częstochowie.   

To już druga edycja ,,Otwórz się na zawód”. Od połowy lutego w częstochowskich ,,branżówkach” odbyło się 10 imprez. I tak w Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy –  popularnym ,,RE:ymoncie” – można było nieco ,,liznąć” zawodu technika stylisty. Trzeba było opracować stylizację w stylu boho – tym, który wziął się od bohemy, cyganerii, awangardowych artystów – a potem śmiało pokazać ją na wybiegu. Fryzurę modelek można było kreować w udostępnionej przez szkołę pracowni fryzjersko-kosmetycznej. Innym promowanym zawodem był tapicer – tu trzeba było złożyć z gotowych elementów tapicerowaną pufę typu ,,kubik”. Oceniano prawidłowość i staranność złożenia komponentów oraz estetykę gotowego mebla.

W Zespole Szkół Samochodowych zorganizowano turniej „Mobilna komunikacja” promujący zawody technika oraz elektromechanika pojazdów. Na cztery etapy złożyły się testy z podstaw prawa o ruchu drogowym i dziejów motoryzacji, a także praktyczne zadania zespołowe, sprawdzające na manekinie umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Trzeba było również jak najszybszej pokonać daną odległość w… alkogoglach. Czyli sprawdzić na sobie samym, co z percepcją człowieka robi alkohol.

„Szalone warkocze” – tak nazwano promujący zawód technika usług fryzjerskich konkurs w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. St. Żeromskiego. Tam zadanie polegało na ułożeniu włosów modelki we wskazanym stylu – ważne, żeby wszystkie fryzury łączył motyw warkocza. W tej samej placówce młodzi ludzie rywalizowali w przygotowaniu przekąski lub deseru na bazie autorskiej receptury. Zagwozdka polegała na tym, że głównymi składnikami musiały być… marchewka i szpinak. Niełatwe, bo czy szpinak naprawdę kojarzy się większości ludzi z deserem? Konkurs „Marchewkowo-szpinakowy zawrót głowy” dał okazję, aby zmierzyć się z wyzwaniami, na jakie może natknąć się w pracy technik żywienia i usług gastronomicznych.

Zespół Szkół im. gen. W. Andersa był areną konkurencji promujących zawód technika programisty oraz technika grafiki i poligrafii cyfrowej. Konkurs dla potencjalnych programistów składał się aż z 3 etapów. Z kolei wiedza z plastyki i podstaw grafiki komputerowej, także praktyczna, była nieodzowna, aby ,,ogarnąć” zadania w konkursie dla przyszłych speców od cyfrowej poligrafii.  

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zaproponowało ,,dni otwarte” oraz konkurencje promujące zawody branży mechanicznej. Testowana była wiedza o poszczególnych profesjach, których można się uczyć w Branżowej Szkole I Stopnia. Np. na stanowisku ślusarskim należało wykonać niezbędne, zgodne z rysunkiem technicznym operacje, aby połączyć dwa płaskowniki. W połowie marca natomiast w planach jest spotkanie poświęcone  zawodom branży budowlanej. A praktyczne zdolności młodzieży będą testowane przy użyciu tapety, emulsji, szablonu malarskiego… I jakiejś wolnej ściany, rzecz jasna.   

,,Granie w Kochanie” – koniecznie przez duże ,,K” – zorganizowano w Zespole Szkół im. J. Kochanowskiego. Gry terenowe i quizy przybliżyły młodym ludziom zawody magazyniera logistyka, technika logistyka i technika spedytora. Jako że w ,,Kochanie” istnieją też klasy przysposabiające do służby w ,,mundurówkach”, można było poznać parę trików służących samoobronie i sprawdzić się w symulowanej konfrontacji z napastnikiem. O logistyce było z kolei i teoretycznie i praktycznie , bo na załadunek czekała paleta, a wózek widłowy – na śmiałków, którzy spróbują wykonać nim kilka sensownych manewrów… Gra terenowa natomiast polegała na poruszaniu się między punktami kontrolnymi, a w każdym z nich było jeszcze coś do zrobienia… Na deser był jeszcze quiz wiedzy o szkole na platformie Kahoot.

Kolejne podobne inicjatywy pokazujące młodym ludziom walory częstochowskich szkół branżowych zaplanowano w Zespole Szkół Technicznych, Zespole Szkół Ekonomicznych  oraz Zespole Szkół im. B. Prusa.  

Do tej pory w wydarzeniach pod hasłem „Otwórz się na zawód” wzięło udział około 200 uczennic i uczniów szkół podstawowych z Częstochowy i powiatu. Organizatorami są Wydział Edukacji Urzędu Miasta, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych i Centrum Informacji Zawodowej.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę