Cztery studentki Politechniki Częstochowskiej zostały stypendystkami programu ,,New Technologies for Women – Ukraine”, realizowanego wspólnie przez firmę Intel i fundację Perspektywy.  

,,Nowe Technologie Dla Dziewczyn” to pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. Program ma także swoją wersję adresowaną do studentek z Ukrainy, które kształcą się w Polsce w dziedzinach określanych wspólnym mianem STEM (z ang. science, technology, engineering, mathematics) – czyli: nauka, technologia, inżynieria, matematyka.

Aż cztery ukraińskie studentki Politechniki Częstochowskiej zostały stypendystkami tego programu. Są to Anna Bevziuk – studiująca kierunek Inteligentne Miasta na Wydziale Elektrycznym – oraz Polina Gonchar, Kristina Sotnyk i Olha Tykhonchuk – studentki informatyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki.

Dzięki  stypendium ,,New Technologies for Women – Ukraine” – oprócz pomocy finansowej – dziewczyny będą uczestniczyć w warsztatach z umiejętności technicznych i miękkich z ekspertami Intel Technology Poland, sesjach doradztwa zawodowego oraz w mentoringowym Programie Buddies. Będą mogły też bezpłatnie wziąć udział w największym w Europie i Azji wydarzeniu dla kobiet działających w obszarze STEM – o nazwie ,,Perspektywy Women in Tech 2023”.   

,,New Technologies for Women – Ukraine” to wspólne przedsięwzięcie firmy Intel i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Intel to nie tylko wiodący producent procesorów, ale i software’u z obszaru sztucznej inteligencji, chmur, internetu rzeczy czy grafiki. Fundacja Perspektywy z kolei już od 25 lat działa na rzecz edukacji, nauki i wyrównywania szans. Jako główny cel stawia sobie wspieranie rozwoju potencjału umysłowego młodych ludzi. Ma już na koncie inne kampanie zachęcające kobiety do wybierania studiów na kierunkach ścisłych i inżynierskich.   

W programie ,,New Technologies for Women – Ukraine” wyróżniono łącznie 50 ukraińskich studentek i doktorantek kształcących się na kierunkach STEM.

fot. Politechnika Częstochowska

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę