Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej otwarto nowoczesne laboratorium sterowania i diagnostyki samochodu.

Od kilku lat jesteśmy świadkami przełomu technologicznego w przemyśle samochodowym. Na rynek weszły zaawansowane technologicznie i bardzo sprawne samochody hybrydowe. Wymagają obsługi przez dobrze wykształconą i przygotowaną kadrę inżynierską.

Politechnika Częstochowska już ich kształci. Na podstawie konsultacji z przedstawicielami firm motoryzacyjnych na uczelni został skorygowany program nauczania dla kierunku „Mechanika i budowa maszyn zakresu Inżynieria samochodowa”, dlatego Istnienie takiego laboratorium stało się niezbędne. Odbywają się w nim zajęcia z przedmiotów: diagnostyka silnika i samochodu, sterowanie silnikiem i samochodem, adaptacyjne układy sterowania silnikiem. Studenci mają możliwość zapoznania się z najnowszymi systemami starowania i diagnostyki stosowanymi we współczesnych samochodach oraz dogłębnie poznać budowę i działanie samochodowych napędów hybrydowych.

Wyposażenie powstałego niedawno laboratorium sterowania i diagnostyki samochodu zostało zakupione w 2022 roku ze środków Politechniki Częsrtochowskiej.

Nowoczesne laboratorium kosztowało 350 tys. zł. Posiada osiem specjalistycznych stanowisk dających możliwość zapoznania się z zagadnieniami z zakresu sensoryki i aktoryki układów samochodu oraz z działaniem napędu hybrydowego: systemy ABS i ASR, systemy sterowania  układem wtryskowym Common Rail, turbosprężarka VGT; aktoryka systemów pojazdowych, układy zapłonowe pojazdu, sensoryka systemów pojazdowych,  symulator samochodowego napędu hybrydowego pracującego w układzie mieszanym, stanowisko demonstracyjne samochodowego napędu hybrydowego.

Nawiązana podczas tworzenia programu współpraca z kilkoma autoryzowanymi serwisami samochodowymi w Częstochowie gwarantuje studentom Politechniki Częstochowskiej odbywanie praktyk i staży oraz realizację prac inżynierskich i magisterskich opartych na materiałach i informacjach uzyskanych podczas współpracy z firmami. Uczelnia podpisała również umowę o współpracy z Zespołem Szkół Samochodowych w Częstochowie i objęła patronatem innowacyjną klasę o profilu „Technik pojazdów samochodowych innowacja pedagogiczna – pojazdy elektryczne i hybrydowe” , co pozwoli zapoznawanie się uczniów z możliwościami laboratorium i poszerzaniu swojego kształcenia.

fot. Adrian Sochocki

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę