Niemieccy pedagodzy – zwłaszcza ci młodsi, u progu drogi zawodowej – obserwowali zajęcia w częstochowskich szkołach podstawowych i liceach. Był to element projektu hospitacyjnego. 

Grupa nauczycieli z Dientzenhofer-Gymnasium w Bambergu przebywała w Częstochowie między 8 i 11 stycznia na zaproszenie Urzędu Miasta.

Goście wizytowali lekcje zarówno w szkołach podstawowych – nr 2, 13, 14, 29, 38, 41, 48 i 49 – jak i ,,ogólniakach” – ,,Słowackim”, ,,Sienkiewiczu”, ,,Mickiewiczu”, ,,Koperniku”, ,,Norwidzie” i Liceum Samorządowym.  We wszystkich placówkach spotykali się z dyrekcjami, gronem nauczycielskim i samorządem uczniowskim.

W V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza goście zwiedzili Szkolną Izbę Tradycji, a w IX Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida wysłuchali koncertu chóru i szkolnej orkiestry. W ,,Mickiewiczu” wzięli też udział w wykładzie na temat polskiego systemu oświaty  i  kształcenia nauczycieli. Uczestniczyli też w warsztatach dotyczących doświadczeń z obserwacji lekcji w naszych szkołach.

Nauczyciele-referendarze (będący odpowiednikami polskich nauczycieli-stażystów) i ich opiekunowie spotkali się też z zastępcą prezydenta Częstochowy Ryszardem Stefaniakiem oraz naczelnikiem miejskiego Wydziału Edukacji Rafałem Piotrowskim.  

Rzecz jasna, był też czas na bliższe przyjrzenie się miastu – goście oglądali m.in. rzeźby Jerzego Kędziory na Starym Rynku, poznali dzieje tego miejsca; zwiedzili także jasnogórski klasztor.

Koordynatorem projektu było I LO im. J. Słowackiego we współpracy z VIII LO Samorządowym im. gen. J. Sowińskiego.  

Dientzenhofer-Gymnasium w Bambergu w Bawarii to szkoła powstała w 1966 roku. Swoją nazwę wzięła od rodu Dientzenhoferów – budowniczych działających w niemieckiej Frankonii już w okresie Baroku. Szkoła chwali się m.in. uzyskiwanym co roku certyfikatem Umweltschule in Europa za edukację ekologiczną.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę