4 listopada w Ratuszu Miejskim zainaugurowano wystawę  "Historia i teraźniejszość- w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu RP".

W piątkowej inauguracji, którą poprowadził senator Wojciech Konieczny wzięli udział zastępcy prezydenta Jarosław Marszałek i Ryszard Stefaniak, przedstawiciele Rady Miasta, dyrektorzy instytucji kultury oraz dyrektorzy i przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy.

W II Rzeczypospolitej dwuizbowy system parlamentarny wprowadziła konstytucja marcowa z 1921 r. Postanowiono w niej, że senatorowie, tak jak posłowie na Sejm, wybierani będą w głosowaniu powszechnym, tajnym, bezpośrednim, równym i proporcjonalnym. Ordynacja wyborcza określiła, że w skład Senatu wejdzie 111 senatorów. Prawo wyborcze przysługiwało obywatelom polskim, którzy spełniali warunki zawarte w ordynacji, m.in. limit wieku: czynne prawo wyborcze mieli obywatele po ukończeniu 30 lat, bierne prawo wyborcze natomiast – ci, którzy skończyli 40 lat. Po wielu zmianach, aktualnie w skład Senatu wchodzi 100 senatorów wyłonionych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym. Żeby kandydować do Senatu trzeba mieć ukończone 30 lat, a żeby wybierać senatorów - 18 lat.

Wystawę można oglądać do 12 listopada. Wstęp wolny.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę