Rozpoczęła się budowa nowego budynki Miejskiego Przedszkola nr 29 przy ul. Osada Młyńska 1 w Gnaszynie. W poniedziałek, 11 lipca nastąpiło symboliczne wbicie łopaty z udziałem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka.    

Inwestycja obejmie rozbiórkę istniejącego przedszkola oraz budowę nowego dwukondygnacyjnego budynku składającego się z 5 oddziałów dla 125 dzieci z zapleczem kuchennym oraz sportowym. Zakłada także uporządkowanie terenu, budowę dróg, dojść i dojazdów oraz stanowisk postojowych, wykonanie nowego placu zabaw i uzupełnienie zieleni.

W uroczystości symbolicznego rozpoczęcia prac budowlanych m.in. uczestniczyli: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk,  przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Dariusz Kapinos, radny miejski Andrzej Sowa, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 29 Ewa Grygiel, przedstawiciel wykonawcy z Firmy Usługowo-Handlowej Dziedzicki z Konopisk Tadeusz Walasek oraz zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM Grzegorz Cierpiał.

Bardzo się cieszę, że zgromadziliśmy środki na tę konieczną inwestycję. Połowę udało się nam pozyskać z zewnątrz, z funduszu rządowego; druga połowa to środki miastakomentuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.Teraz już tylko trzymamy kciuki za wykonawcę, aby to, co zostało tu zaplanowane i zaprojektowane, było sprawnie zrealizowane – na potrzeby dzieciaków, które do tego przedszkola chodzą lub będą chodzić.

Cała społeczność Miejskiego Przedszkola nr 29, jego partnerzy, także społeczność Gnaszyna; wszyscy czujemy ogromną radość, że w nieodległym czasie nasza placówka będzie mogła prowadzić swoją pracę opiekuńczą, wychowawczą i dydaktyczną w nowoczesnym budynkucieszy się dyrektor Ewa Grygiel.

Przedszkole przy ul. Osada Młyńska rozpoczęło działalność w 1977 roku, kiedy to Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Wigolen” ufundowały dla pracowników nowy obiekt. W 1998 r. przedszkole zostało przejęte przez Miasto. W 2014 roku urządzono plac zabaw, a dwa lata później w przedszkolu wymieniono stolarkę okienną. Cztery lata temu w ramach BO zrewitalizowano plac zabaw.

Ekspertyzy wskazują, że w perspektywie kolejnych lat budynek nie będzie nadawał się do dalszego użytkowania. Dzięki pozyskaniu środków finansowych zostanie postawiony nowy budynek, obecnie wykorzystywany będzie rozebrany, a teren zagospodarowany. Instalacja i infrastruktura techniczna będzie wykonana z zastosowaniem nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań: pompa ciepła, panele fotowoltaiczne, zielona ściana.

Prace mają zakończyć się w połowie października 2023 r. Koszt inwestycji to 9,8 mln zł (rządowy Program Inwestycji Strategiczny Polski Ład - 5 mln zł oraz budżet miasta - 4,8 mln zł).

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę