Naukowcy Politechniki Częstochowskiej opracowali przełomowe dla przemysłu i ekologii rozwiązanie, które ma pomóc w zagospodarowaniu odpadów z tworzyw sztucznych.

Zastosowanie lekkiego kruszywa kompozytowego CLA i ultralekkiego kruszywa ultrakompozytowego UCLA to pomysł naukowców Politechniki Częstochowskiej na zagospodarowanie milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych, które rocznie są produkowane na całym świecie.  

Innowacyjne kruszywa powstają z materiałów odpadowych i mogą zastąpić część tych naturalnych stosowanych w budownictwie.

Surowce powstają w 100 proc. z odpadów, czyli ubocznych produktów spalania oraz odpadów z pokonsumpcyjnych tworzyw sztucznych. W specjalnym procesie termicznym następuje połączenie tych dwóch substratów i uformowanie kruszywa o prawie kulistym kształcie i założonej granulacji. Tworzywo takie  może zostać wykorzystane do produkcji betonu, wyrobów betonowych czy też popularnych suchych mieszanek stosowanych w budownictwie.

Centrum Transferu Technologii Politechniki Częstochowskiej oraz twórcy rozwiązania zapraszają potencjalnych inwestorów do kontaktu.

fot. Politechnika Częstochowska

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę