Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, podczas wizyty w Częstochowie odwiedził Politechnikę Częstochowską i spotkał się z rektorem uczelni Norbertem Sczygiolem oraz wykładowcami.

Tematem rozmowy ambasadora z rektorem Norbertem Sczygiolem, prorektorem ds. nauczania Maciejem Mrowcem oraz profesorem Robertem Nowickim i doktorem Dawidem Cekusem było nawiązanie współpracy pomiędzy Politechniką Częstochowską i amerykańskimi firmami technologicznymi takimi jak Google i Microsoft. Zaprosił również przedstawicieli uczelni i  studentów z PCz Rover Team do Warszawy na spotkanie w celu poznania specjalnych amerykańskich programów naukowych, które pomogą w rozwoju naukowym uczelni. Ambasador zaproponował też przeprowadzenie specjalnego wykładu dla studentów Politechniki. Jego tematem byłoby nowoczesne prowadzenie dyplomacji przy użyciu social mediów oraz łączeniu technologii z biznesem.

Cezary Kołodziejek i Maciej Kuczyński – członkowie PCz Rover Team, którzy w tym roku reprezentowali Politechnikę Częstochowską podczas University Rover Challenge w USA, zaprezentowali ambasadorowi skonstruowanego przez nich łazika.

Prezentacja pojazdu marsjańskiego zainteresowała dyplomatędo tego stopnia, że nie tylko wysłuchał informacji o jego budowie i możliwościach, ale także spróbował sterować nim. Grupie PCz Rover Team oraz ich opiekunowi dr Dawidowi Cekusowi życzył sukcesów w następnej edycji zawodów. Docenił również umiejętności studentów, które jego zdaniem przyczynią się do rozwoju nowoczesnej technologii.

fot. Piotr Koćwin

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę