Studenci Politechniki Częstochowskiej już po raz siódmy wzięli udział w najbardziej prestiżowym konkursie łazików marsjańskich - University Rover Challenge 2022, który odbył się w dniach 1-4 czerwca na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Tym razem zajęli 11. miejsce.

University Rover Challenge to prestiżowe zawody łazików marsjańskich, na których zespół studentów Politechniki Częstochowskiej odnosił spektakularne sukcesy (I miejsce w 2018 r.). Po prawie 3 latach od ostatniej edycji  36 drużyn z 10 krajów wzięło udział w finałach URC 2022.  Rywalizacja obejmowała start w czterech kategoriach odwzorowujących prawdziwe wyzwania, przed którymi stają łaziki wysłane na Marsa - misji naukowej, pozyskaniu i transporcie ładunku w ekstremalnych warunkach, serwisowaniu sprzętu i autonomicznej nawigacji.

- Nasz zespół już po raz siódmy brał udział w tym konkursie i znów odniósł sukces, choć nie tak spektakularny jak w 2018 roku - mówi prof. Jerzy Wysłocki, prorektor ds. nauki Politechniki Częstochowskiej. - Trzeba jednak pamiętać, że po zmianie składu i łazika potrzebujemy nabrania pewnych doświadczeń. Sukces na pewno jest niebywały, bo w tym konkursie brało udział aż 99 zespołów, z czego 36 zakwalifikowało się do finału.

Sukces PCz Rover Team doceniają władze Częstochowy, które deklarują dalsze wsparcie dla tej inicjatywy promującej zarówno uczelnię, jak i samo miasto. - Wynik jest bardzo dobry, zwłaszcza, że jesteście dopiero juniorami. Skład jest młody i nowy, sam łazik też jest kolejnej generacji. Zawsze cieszymy się z takich wyników. Sam awans do finału jest już dużym wyróżnieniem dla zespołu i uczelni. Cieszymy się i będziemy dalej wspierać takie inicjatywy  - zapowiada Piotr Grzybowski, zastępca prezydenta Częstochowy.

PCz Rover Team tworzą: Cezary Kołodziejek, Daniel Kucharski, Łukasz Pałuszka, Maciej Kuczyński, Mateusz Tądel i Antoni Wielgus. Opiekunem jest dr. hab. inż. Dawid Cekus, prof. PCz.  

fot. Piotr Koćwin

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę