Naukowcy Politechniki Częstochowskiej odebrali nagrody i wyróżnienia za swoje wynalazki, które zdobyły uznanie na Międzynarodowych Wystawach Innowacji 2021 roku. Samorząd wspiera uczelnię w ramach ,,Akademickiej Częstochowy”.

Uroczystość podsumowującą częstochowskie innowacje zorganizowało Centrum Transferu Technologii Politechniki wraz ze Stowarzyszeniem Promocji Polskiej Nauki, Techniki i Innowacji. Wyróżnienia odebrali naukowcy, których wynalazki nagrodzono na Międzynarodowych Wystawach Innowacji w roku 2021, a także współpracujące z uczelnią firmy. Politechnika Częstochowska jest jedyną europejską uczelnią będącą członkiem Światowego Stowarzyszenia Własności Intelektualnej i Wynalazków. Finansowe wsparcie inżynierskich pomysłów oraz ich promocję na świecie umożliwił ministerialny projekt ,,Inkubator Innowacyjności 4.0”.
 
Wśród wyróżnionych rozwiązań są takie szczególnie ,,na czasie” – jak filtry zwiększające ochronę przed drobnoustrojami i infekcjami (nagrodzeni naukowcy to Marcin Nabiałek, Katarzyna Błoch i Jerzy J. Wysłocki). To filtry do znanych z pandemii maseczek, oparte na niejonowym srebrze koloidalnym, uzyskanym metodą fizyczną. Cząstki nanosrebra uniemożliwiają rozprzestrzenianie się wirusa, w rezultacie go niszcząc. Innowacja zdobyła już najwyższe laury na wystawach w Ameryce Północnej czy Azji.

Kolejne wyróżnienie przypadło grupie naukowców, którzy opracowali nowatorską metodę produkcji lekkich kruszyw kompozytowych z wykorzystaniem tworzyw sztucznych – butelek PET czy popiołów lotnych (nagrodzeni to Piotr Górak, Przemysław Postawa i Jarosław Kret). Takie kruszywa znajdują zastosowanie w budownictwie, drogownictwie, przemyśle chemicznym czy ogrodnictwie.

Nagrodę odebrała także MPS Technology – częstochowska firma o ukraińskich korzeniach, będąca lokalnym oddziałem Metpromservis LTD, producenta żelazoniklu i żelazotytanu z Zaporoża. W siedzibie spółki przy ul. Legionów działa najnowocześniejsza na  świecie instalacja do przerobu odpadów tytanu. Wytwarzane tam produkty używane są w lotnictwie, medycynie czy metalurgii. Współpraca firmy z Politechniką Częstochowską dała już efekt w postaci polskich i europejskich wniosków patentowych oraz umów o współdzieleniu patentu. Warunki spowodowane wojną na Ukrainie sprawiły, że częstochowski zakład powiększy się – ma tu powstać największe centrum recyklingu tytanu w Europie. Tytan oczyszczany jest w przyjazny środowisku sposób; cechuje się też wysoką jakością, a to pozwala stosować go choćby w branży medycznej. Według zapowiedzi, częstochowskie centrum recyklingu ma zapewnić niezależność od rosyjskich dostaw tego surowca.

Urząd Miasta na uroczystości reprezentowała Anna Tymoshenko, kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora. W liście do rektora Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norberta Sczygiola prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk napisał m.in. "Pragnę pogratulować Panu oraz Politechnice Częstochowskiej doskonałej współpracy na linii Nauka – Biznes – Samorząd. Dla samorządu będącego stolicą Subregionu rozwój tak prężnie działającej uczelni technicznej jest szczególnie istotny w kontekście atrakcyjności inwestycyjnej".

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę