W częstochowskich szkołach i przedszkolach nadal prowadzone są zbiórki darów na rzecz Ukrainy i Ukraińców. Do miejskich placówek oświatowych do 10 marca przyjęto 235 dzieci uchodźców.

Po napaści Rosji na Ukrainę Wydział Edukacji zwrócił się z prośbą do szkół i placówek oświatowych o szczególne zaangażowanie w pomoc mieszkańcom Ukrainy, zarówno tym, który byli zmuszeni uciec przed wojną, jak również tym, którzy pozostali na miejscu w Ukrainie.

Zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski zachęcili dyrektorów do umieszczenia w siedzibach szkół symboli Polski i Ukrainy oraz przeprowadzenia z dziećmi i młodzieżą rozmów o sytuacji, która ma miejsce w Ukrainie. Poproszono także o objęcie szczególną opieką uczniów pochodzenia ukraińskiego. Szkoły, które na bieżąco współpracują z placówkami oświatowymi w ogarniętym wojną kraju, przekazały wyrazy solidarności i wsparcia.

Zespół Poradni Psychologiczno–Pedagogicznych zaoferował pomoc psychologiczną dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie miasta Częstochowy. Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać się telefonicznie do poradni wchodzących w skład ZPPP celem umówienia konsultacji i wsparcia. Pomoc obejmuje zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych.

Zespół Szkół im. gen. Władysława Andersa, wspierany przez zastępcę prezydenta Ryszarda Stefaniaka – wielokrotnie reprezentującego samorząd w kontaktach z zaprzyjaźnionymi miastami i społecznościami na Ukrainie, a także Wydział Edukacji, zainicjowali akcję „Częstochowska Oświata - Solidarna z Ukrainą!”. W jej ramach wszystkie szkoły wspierając naród ukraiński oraz uczniów ukraińskich uczących się w szkołach częstochowskich wzięły udział w manifestacji na placu Biegańskiego z symbolami narodu ukraińskiego i polskiego.

Rozpoczęto także realną, rzeczową pomoc mieszkańcom Ukrainy. W terminie od 28 lutego do 18 marca ogłoszono zbiórkę materialną wśród uczniów, nauczycieli, pracowników szkół i rodziców. Objęła ona: artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności, m.in.: konserwy, olej, mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, słodycze – czekolady, batony, artykuły chemiczne i środki czystości, w tym: mydło, proszek do prania, płyny do mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe, koce i śpiwory.

Zebrana pomoc rzeczowa trafiła i trafiać będzie do ludności w Berdyczowie, Humaniu, Iwano-Frankiwsku, Chmielnickiego – miast, z którymi Częstochowa współpracuje od lat, jest także udzielana osobom pochodzenia ukraińskiego przybywającym do miasta.

Do akcji zbiórki darów od początku włączyły się m.in. stowarzyszenia: Towarzystwo Patriotyczne „Kresy”, Wspólnota Polska, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich.

Część produktów zebranych przez szkoły i placówki oświatowe zostało przetransportowane do siedziby Towarzystwa Patriotycznego „Kresy” gdzie młodzież szkół średnich w ramach działalności wolontariackiej zajmuje się sortowaniem i pakowaniem zgromadzonej pomocy. Dzięki temu udało się już zapełnić kilkanaście busów i tirów m.in.: bus z pomocą dla najmłodszych przekazano dla Caritas, dwa busy załadowano dla mieszkanek i mieszkańców Kijowa oraz firmy transportowej Hegelmann, busy z najpotrzebniejszymi produktami trafiły również do Berdyczowa. Przygotowywane są także kolejne transporty.

Ponadto dzięki uprzejmości oraz zaangażowaniu Szkoły Podstawowej nr 38 przy ul. Sikorskiego uchodźcy z Ukrainy mogą odbierać w siedzibie placówki tzw. pakiety startowe składające się m. in. z: wody mineralnej; papieru toaletowego; chusteczek higienicznych; chusteczek nawilżanych; szamponu, szczoteczki i pasty do zębów. Pakiety takie przygotowują także inne szkoły położone w różnych częściach miasta.

Szkoły licznie odpowiedziały także na prośbę naczelnika Wydziału Edukacji Rafała Piotrowskiego przekazując „pluszaki” dla dzieci ukraińskich tymczasowo kwaterowanych w obiektach noclegowych poprzez punkt przyjęć przy ulicy Ogrodowej 24/44.

Liceum Ogólnokształcące im. Sienkiewicza, Szkoła Podstawowa nr 31 im. Orła Białego oraz Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej – Curie udostępniły także swe siedziby z przeznaczeniem na dyżury Członków Okręgowej Izby Radców Prawnych, gdzie we wtorki i czwartki w godzinach od 16 do 18 są udzielane nieodpłatnie porady osobom pochodzenia ukraińskiego.

Dzieci i młodzież pochodzenia ukraińskiego są na bieżąco przyjmowane do przedszkoli i szkół w Częstochowie. Na 10 marca 2022 roku od momentu rozpoczęcia wojny łącznie przyjęto 235 osób. W celu ułatwienia nauki i przystosowania się do nowych warunków w szkołach tworzone będą tzw. oddziały przygotowawcze. Na początek zostaną one zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 8 im. Haliny Poświatowskiej oraz Szkole Podstawowej nr 31 im. Orła Białego. W przypadku dalszego zapotrzebowania na takie wparcie, rozważane jest tworzenie kolejnych takich oddziałów.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę