W częstochowskich szkołach średnich pojawiły charakterystyczne, różowe skrzyneczki z podpaskami i tamponami. Wszystko po to, aby zapewnić dziewczętom jak najszerszy dostęp do bezpłatnych artykułów higieny osobistej niezbędnych w czasie menstruacji.

Menstruacja ciągle pozostaje w wielu grupach społecznych tematem tabu. Absolutnie nie powinno tak być – ten fizjologiczny proces dotyczy przecież ogromnej części populacji i powraca każdego miesiąca przez sporą część życia. Jako sprawa, o której się milczy, menstruacja obrosła w mity, stereotypy i wywołuje najczęściej negatywne, przykre skojarzenia. Przez same dziewczyny bywa często postrzegana jako doświadczenie złe, niekomfortowe, kłopotliwe, wstydliwe, a to przekłada się z kolei na brak akceptacji swojego ciała, kobiecości, kobiecej seksualności.

Nie każda młoda kobieta może liczyć na wsparcie rodziców w kwestii menstruacji – szacuje się, że aż w 42% rodzin nie rozmawia się w ogóle o miesiączce. Również w szkole nie poświęca się jej należytej uwagi. Brak rzetelnej edukacji powoduje wśród dziewcząt wchodzących w dojrzałość płciową poczucie osamotnienia, wstydu, rezygnację z aktywności społecznej czy sportowej.

Milczeniu na temat miesiączkowania i luce edukacyjnej towarzyszy także problem utrudnionego dostępu do środków higienicznych oraz tzw. ubóstwa menstruacyjnego. Czym się ono przejawia? Według badań przeprowadzonych na potrzeby jednej z fundacji, nawet 500 tys. kobiet w Polsce nie może sobie pozwolić na zakup podpasek czy tamponów. 21% uczennic jest zmuszonych do wyjścia ze szkolnych zajęć z powodu braku podpaski. 10% w ogóle nie wychodzi w czasie okresu z domu. Dziewczęta w wieku szkolnym często borykają się z utrudnionym dostępem do środków higienicznych.

W częstochowskich szkołach średnich z początkiem nowego roku pojawiły się więc charakterystyczne, różowe skrzyneczki z artykułami higienicznymi dla kobiet – podpaskami i tamponami. To inicjatywa Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Częstochowy ds. Równych Szans. Chodzi o to, aby zapewnić dziewczętom jak najszerszy dostęp do bezpłatnych artykułów higieny osobistej niezbędnych w czasie menstruacji, a przy okazji udostępnić rzetelną wiedzę na temat miesiączkowania wszystkim młodym ludziom, którzy będą chcieli po nią sięgnąć.  

Skrzyneczki zostały zakupione z funduszy Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta informuje Agata Wierny z Referatu Dialogu i Praw Człowieka UM, a zarazem pełnomocniczka prezydenta Częstochowy ds. równych szans. – Dzięki współpracy z Fundacją ,,Różowa Skrzyneczka”, w szkołach będą dostępne także materiały informacyjne na temat menstruacji. To szalenie istotne, aby w okresie dojrzewania – który sam w sobie nie jest łatwy – mieć jak najlepszy dostęp do informacji o tym, jak zmienia się wtedy ciało człowieka i nie czuć się w tym czasie zagubioną i osamotnioną.

Zawartość skrzyneczek – które właśnie są montowane w szkołach –  będzie na bieżąco uzupełniana. Skrzyneczkami będzie opiekować się sama społeczność szkolna – samorządy uczniowskie wraz z koordynatorką szkolną (pedagożką).

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę