Fot.PL

Częstochowscy radni przyjęli w czwartek, 27 października projekt uchwały wyrażającej stanowczy sprzeciw wobec projektowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformy oświaty, w tym m.in. likwidacji gimnazjów.

Stanowisko w tej sprawie przygotował Klub Radnych SLD. - Jako Sojusz Lewicy Demokratycznej sprzeciwiamy się proponowanej przez rząd PiS reformie oświaty. Szczególny sprzeciw budzi w nas podjęta decyzja w sprawie likwidacji gimnazjów - mówi Ewelina Balt, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Częstochowy. - Mamy nadzieję, że nasze stanowisko jak i stanowiska innych gmin skłonią rząd PiS do wycofania się z proponowanych zmian. 

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 18 radnych, przeciw było 7 przedstawicieli PiS, co wzbudziło ogromne niezadowolenie wśród licznego grona nauczycieli, którzy byli obecni podczas sesji Rady Miasta.

- Nowy ustrój, który spowoduje demontaż oświaty polegający m.in. na likwidacji gimnazjów, zaprzepaści dorobek szkół, a także ogromne nakłady poniesione przez samorządy na te placówki. Pracę straci też wielotysięczna grupa pracowników oświaty  - zauważa Iwona Limbach, nauczycielka Gimnazjum nr 5 w Częstochowie. - Tymczasem gimnazja po wielu latach ciężkiej pracy kadry nauczycielskiej i zaangażowania samorządów stały się ważnym elementem polskiej oświaty. Nie ma akceptacji dla tej reformy. Przeciw są nauczyciele, eksperci zajmujący się edukacją, rodzice, samorządowcy. Ta reforma jest przygotowywana w bardzo wielkim pośpiechu i bez uzasadnienia merytorycznego. Polscy gimnazjaliści zrobili największy postęp w międzynarodowych badaniach oceniających umiejętności uczniów. W rankingach światowych szkół za 2015 rok Polska znalazł się na 11. miejscu na 76 krajów.

Stanowisko Rady Miasta Częstochowy w sprawie projektowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformy oświaty

W związku z zapowiadaną reformą oświaty, jako organ stanowiący Gminy, pragniemy zwrócić uwagę Ustawodawcy na przewidywane skutki tej regulacji i zagrożenia jakie niesie jej wprowadzenie. Brak jasnego przekazu dotyczącego jej wdrożenia budzi poważne obawy nasze oraz środowisk,których ta ustawa dotyczy.

Szczególny niepokój rodzi w nas zapowiedź wygaszania gimnazjów, która zgodnie z projektem ustawy ma rozpocząć się 1 września 2017 roku. Co za tym idzie od 1.09.2017 roku swoją działalność rozpoczną ośmioklasowe szkoły podstawowe. W Częstochowie nie ma możliwości utrzymania gimnazjów poprzez przekształcenie ich w ośmioletnią szkołę podstawową lub liceum. Istniejąca sieć szkół w naszym mieście odpowiada realnym potrzebom. Obecne sześcioletnie szkoty podstawowe są w stanie przyjąć dodatkowe dwa roczniki uczniów, zatem likwidacja gimnazjów stanie się faktem! Dotyczy to będzie 16 budynków nowoczesnych i w pełni wyposażonych wraz zapleczem sportowym.

Rząd RP i Ministerstwo Edukacji twierdzą, iż nauczycie|e nie stracą pracy. Wobec ,,wygaszania'' tych szkół i braku możliwości dalszego zatrudnienia zostaną oni przeniesieni w tzw. stan nieczynny lub - jeśli nie wyrażą na to zgody _ po prostu zwolnieni. W najtrudniejszej sytuacji będą nauczyciele samodzielnych gimnazjów. Według prognoz tylko w pierwszym roku "wygaszania" gimnazjów w Częstochowie pracę może stracić około 200 nauczycieli. Przewidywany koszt odpraw w 2017 roku szacowany jest na kwotę ok. 3 500 000 zł. Tylko mała część zwolnionych z gimnazjów nauczycieli znajdzie pracę w szkotach podstawowych, gdyż jak wynika ze statystyk wielu nauczycieli pracuje tam na niepełnych etatach. 
|
W Częstochowie w roku szkolnym 2016/12017 naukę pobiera 4769 uczniów w 198 oddziałach szkół gimnazjalnych. W 22 gimnazjach (w tym 4 znajdujących się w zespołach szkół) zatrudnionych jest 638 nauczycieli o łącznej liczbie etatów 589,74 oraz 709 pracowników administracji i obsługi o łącznej liczbie etatów 95,39. Domagamy się udzielenia odpowiedzi, w jaki sposób Rząd zamierza dotrzymać złożonych przez Panią Minister Annę Zalewską obietnic: że żaden nauczyciel nie straci pracy w wyniku reformy oraz że samorządy nie poniosą żadnych kosztów związanych z wdrożeniem proponowanych zmian.

Ponadto naszą obawę budzi brak oszacowania przez Rząd RP kosztów planowanej reformy dla budżetów samorządowych, w tym budżetu Miasta Częstochowy, problemie wykorzystania wyposażenia szkół gimnazjalnych (zdobywanego także w ramach projektów unijnych) oraz przeznaczenia budynków opuszczanych przez samodzielne gimnazja.

Naszym zdaniem koszty reformy obciążą budżet Miasta Częstochowy, wprowadzą niepotrzebne zamieszanie wśród uczniów i ich rodziców oraz spowodują utratę pracy przez wielu nauczycieli. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty apelujemy o wycofanie się z proponowanych zmian, gdyż ewentualne koszty zbytnio obciążają budżet samorządu, powodując proces spowolnienia rozwoju miasta, zaprzestania inwestycji.

Źródło: wczestochowie.pl

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę